Anasayfa EMEK OHAL PROTESTOSU | “Onların OHAL’e, bizim demokrasiye ihtiyacımız var”

OHAL PROTESTOSU | “Onların OHAL’e, bizim demokrasiye ihtiyacımız var”

Pazar, 15 Nisan 2018 09:15
Yazdır PDF

KESK Bursa Şubeler Platformu dün bir açıklama yaparak OHAL’in uzatılmasını protesto etti ve egemenlerin OHAL’e, emekçilerin ise demokrasiye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

bursada ohale hayir

Bursa: İki yıla yakındır, “Allah’ın bir lütfu” olarak egemenlerin değerlendirdiği 15 Temmuz darbe girişimi sonucunda ilan edilen ve hala kaldırılmayan OHAL’in ezilen emekçi halkımız üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılmasına devam ediliyor. Buna itiraz eden KESK Bursa Şubeler Platformu dün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla OHAL’in kaldırılmasını istedi.

Heykel Meydanı’nda toplanan emekçiler, “İnsanca Yaşam ve İş Güvencemiz İçin OHAL’e Hayır” pankartı açarak “OHAL gidecek biz kalacağız”, “OHAL değil derhal demokrasi” vb. sloganları haykırdı. Basın açıklamasını SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık okudu.

 

“OHAL’siz yapamıyorlar”

Yapılan açıklamada “hükümetin OHAL’siz yapamadığı, asıl amacın ezilen, emekçi kesimleri baskı altında tutarak sömürünün artırılması olduğu, tek adam rejimine geçişin zeminini yaratmak için OHAL’den istifade edildiği” vurgulandı.

OHAL bahane edilerek çıkarılan KHK ile özgürlük alanlarının tümden kısıtlanarak hiçbir hak arayışına izin verilmediğine değinen Açık, KHK’lar ile 110 bine yakın kamu emekçisinin işinden edildiği hatırlattı ve ayrıca hükümetin OHAL’e olan ihtiyacını şu sözlerle belirtti:

 

“Onların OHAL’e, bizim demokrasiye ihtiyacımız var”

“Evet onların OHAL’e ihtiyacı var. Çünkü rekor büyüme nutuklarına, çarpıtılmış TÜİK rakamlarına rağmen artan işsizliği, hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşayan milyonlar, ister mavi ister beyaz yakalı olsun iki yakası bir araya gelmeyen, ülkemizin ezici çoğunluğunu oluşturanlar olarak bizim ekmeğimiz her geçen gün küçülüyor. Haklarımızı ve özgürlüklerimizi sınırlayan OHAL’e değil, demokrasiye, adalete, barışa, kardeşliğe, laik bir düzene ve seküler yaşama ihtiyacımız var.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü