Anasayfa EMEK Mersin’de 1 Mayıs’a çağrı: “Güçlü bir şekilde alanlarda olacağız”

Mersin’de 1 Mayıs’a çağrı: “Güçlü bir şekilde alanlarda olacağız”

Perşembe, 19 Nisan 2018 08:40
Yazdır PDF

1 Mayıs İşçi Bayramı'na çağrı yapan Mersin'deki sendika ve emek örgütleri temsilcileri, barış ve demokrasi şiarıyla alanlarda olacaklarını belirtti. İşçiler, alanlarda OHAL'in kaldırılmasını ve işlerine geri dönmeyi talep edecek.

mersinde 1 mayis kutlamalari h5926 167fcH.Merkezi: Mersin’deki Emek Ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenleyeceği miting ile kutlayacak. Sendika ve emek örgütleri temsilcileri; barış ve demokrasi talebiyle kutlanacak 1 Mayıs'a çağrı yaptı.

İşçi bayramının ödenen büyük bedeller sonucunda kazanıldığını dile getiren DİSK Mersin İl Temsilcisi Kemal Göksoy, bugün ile birlikte işçilerin birlikte mücadelesinin önem kazandığını söyledi. Bugüne kadar 1 Mayıs’ı baskı ve yasaklara rağmen kutladıklarını dile getiren Göksoy, “Türkiye’de İşçi Bayramı resmi tatil ilan edilmesine rağmen halen yasaklarla kutlanmaya devam ediyor. Fakat tüm yasaklara rağmen bizler, alanlarda olmaya ve kitlesel olarak kutlamaya devam edeceğiz. En son geçtiğimiz yıllarda Antep, Adana ve daha birçok illerde İŞİD tehditlerine rağmen alanlarda olduk ve bayramlarımızı kutladık” diye ifade etti.

Göksoy, bu yıl da işçiler, kadınlar, emekçiler olarak daha güçlü bir katılımla 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını söyledi.

“Bu 1 Mayıs talep ve öfkemizi haykırmak için çok önemli”

Son yıllarda AKP’nin OHAL ile antidemokratik uygulamalarının yoğunlaştığını dile getiren Göksoy, “OHAL koşullarına rağmen bayramımızı coşkulu kutlamaya çalışacağız. Bu uygulamalar ile emekçiler işten atıldı, askıya alındı ve iradelerine kayyum atandı. Bunlardan dolayı işçilerimizden yaklaşık 2 bin üyemiz bu uygulamalar ile karşı karşıya kaldı. Çıkan KHK’ler işçileri ve büyük travmalar yarattı. Bundan kaynaklı bu yıl ki bayram yoksulluk, işsizlik ve hukuksuzluklara karşı taleplerimizi ve öfkemizi dile getirmek için çok önemli bir gün olarak görüyoruz” diye belirtti.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya ise, AKP’nin ilan ettiği OHAL ile hem işçilerin taleplerinin rafa kaldırıldığını hem de işsizliğin arttığını dile getirdi. Kaya, “Zaman zaman Milli Güvenlik Kararı (MGK) ile ya da Bakanlar Kurulu kararıyla işçi grevleri ertelendi. İşsiz sayısının artık 6 milyona vardığı ifade ediliyor. Bundan dolayı hem demokrasi istemek hem iş güvencesi hem de işçinin geleceği açısından bu yıl ki İşçi Bayramı son derece önemlidir” dedi.

Mersin'deki emek örgütleri olarak bu yıl alanlarda OHAL'in kaldırılmasını talep edeceklerini söyleyen Kaya, ihraç edilen emekçilerin işlerine geri dönebilmesi ve iş güvenliğinin sağlanması gibi taleplerini de haykıracaklarını ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü