Anasayfa EMEK İzmir Belediyesi’nde TİS görüşmeleri tıkandı; binlerce işçi grev sürecinde

İzmir Belediyesi’nde TİS görüşmeleri tıkandı; binlerce işçi grev sürecinde

Cuma, 27 Nisan 2018 11:24
Yazdır PDF

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Belediye-İş ile 2018-2020 yıllarını kapsayan TİS görüşmeleri tıkandı. Belediye-İş şubelerinin gerçek enflasyon oranına göre zam talebine karşın, belediye yönetimi yüzde 8’lik bir atışla, işçileri açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışıyor. Belediye-İş şubeleri de bu süreci grev ile karşılayacak.

İzmir Belediyesinde TİS görüşmeleri tıkandı binlerce işçi grev sürecinde

H. Merkezi: Belediye-İş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma sağlanamadığı için binlerce belediye işçisi grev sürecine giriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadrolu işçilerle bağlı kuruluşları olan İZSU, Eshot, İzbeton, İzulaş ve İzbelcom'da çalışan 5 bin 500’e yakın işçiyi ilgilendiren ve 2018-2020 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmeleri tıkandı. Belediye-İş 1, 2, 3 ve 6 Nolu Şubelerinin enflasyonun yüzde 3-4 puan üstündeki artış talebine karşı belediye yönetimi yüzde 8 önerisinde bulununca anlaşma sağlanamadı.

 

Anlaşmazsa sağlanamazsa Belediye-İş Şubeleri sokağa inecek

Arabulucu süreçleri 2 Mayıs tarihinde tamamlanacak ve grev süreci işlemeye başlayacak. Ancak İzulaş ve İzbelcom şirketleri grev yasağı kapsamında olduğu için sözleşmeler Yüksek Hakem Kurulu’na gitti. Grev yasağı kapsamında yaklaşık bin 800 işçi bulunuyor. Önümüzdeki hafta bir anlaşma sağlanamazsa Belediye-İş Şubeleri ortak bir şekilde sokağa inecek.

 

“Emekçilerin sabrını test etmeyin“

Tıkanan TİS’lerle ilgili bugün Belediye-İş şubeleri ortak açıklama yaptı. İşyeri temsilcilerinin de katıldığı sendika binasındaki basın toplantısında metni okuyan 2 Nolu Şube Başkanı Metin Şanlı, belediye yönetiminin diyalog yolunu kapattığını belirterek “Hiç kimse, kâğıt üzerinde enflasyon oranı yüzde 13, gerçek enflasyon oranı ise yüzde 20- 25 iken, emekçilerin yüzde 8’lik artışı onaylamasını beklemesin. Bizleri ve çocuklarımızı açlığa yoksulluğa mahkum eden hiçbir anlaşmanın içinde olmadık, olmayacağız. Bizden size tavsiye, emekçilerin sabrını test etmeyin. Bizleri fazla zorlamayın, bu baraj patlarsa, selin kimi götüreceği belli olmaz” dedi.

 

“AKP iktidarının yüzde 8 zulmü dayatılıyor”

Şanlı son olarak şu ifadeleri kullandı, “Bizler üyelerimizin bu tür ikilemlere girmeden, daha huzurlu ve verimli bir şekilde çalışmasını, İzmir halkına daha da iyi hizmet vermelerini istiyoruz. Geleceği konusunda kafasında belirsizlik olan, soru işaretleri olan, hayat pahalılığından, zamlardan bunalan emekçilerin daha iyi hizmet vermesi beklenemez. Sendika olarak Sayın Aziz Kocaoğlu'ndan istediğimiz açık ve nettir. AKP iktidarının taşeron işçilere yaptığı yüzde 8 zulmünü, dayatmasını bize yapmayın, bunu teklif etmek, gündemde tutmak size yakışmaz, bunu kabul etmek de biz İzmirli emekçilere yakışmaz” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü