Anasayfa EMEK TGS’den ‘utanç zammı’ öneren Alman televizyonu ARD’de grev kararı

TGS’den ‘utanç zammı’ öneren Alman televizyonu ARD’de grev kararı

Cumartesi, 28 Nisan 2018 08:45
Yazdır PDF

TGS, yüzde 1 ‘utanç zammı’ dayatan Alman televizyonu ARD’ye grev kararı astı. TGS Alman ve Türkiyeli işçiler arasında ayrımın sonlanmasını istedi

alman telivizyonuna grev karari

H. Merkezi: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Alman kamu yayıncısı ARD (Bayerischer Rundfunk München) Türkiye İrtibat Bürosu arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri patronun yüzde 1 zamda ısrar etmesi nedeniyle tıkandı. Sendika yöneticileri ve ARD çalışanları üç yıllık sürecin ardından aldıkları grev kararını kurumun İstanbul-Cihangir’deki merkezine alkışlar eşliğinde astı.

ARD’nin Türkiye bürosunda çalışan gazetecileri kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde TGS; üyelerine zam, iyileştirme, ikramiye ve temel sosyal haklar talep etti ancak patron temsilcileri bu taleplere olumlu yanıt vermeyerek süreci uyuşmazlığa götürdü.

alman telivizyonuna grev karari2

“Mücadelemizden bir adım bile geri atmayacağız”

ARD binası önünde konuşan TGS Genel Sekreteri İlkay Kaya patronun açtığı yetki davası yüzünden üç yıldır haklarını almak için sabırla bekleyen çalışanların emeklerine sahip çıkmakta kararlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bizim isteğimiz Alman ve Türk çalışanlar arasındaki çifte standardı kaldırmak, sağlık ve sosyal güvence konusunda eşit haklara sahip olmalarını sağlamaktı. Tüm bunlara yanaşmayan işveren tarafı yüzde bir zamda ısrar ederek görüşmeleri tıkadı. Sık sık insan hakları ve demokrasi vurgusu yapan Almanya’nın kamu kuruluşu olan ARD işverenleri bilmelidir ki mücadelemizden bir adım bile geri atmayacağız. Bugün grev kararımızı işyerimize asıyoruz. Buradan ARD yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz.”

Açıklamanın ardından çalışanlar alkışlar eşliğinde grev yazısını ARD bürosuna astı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü