Anasayfa GENÇLİK İzmir’de gençlik örgütleri "Kızıldere'yi anmak suç değil onurdur"

İzmir’de gençlik örgütleri "Kızıldere'yi anmak suç değil onurdur"

Pazartesi, 03 Nisan 2017 17:14
Yazdır PDF

Izmir basın toplantısıİzmir: Kızıldere anması sırasında polis saldırısında gözaltına alınan gençler için basın toplantısı düzenlendi.

İzmir'de 30 Mart günü Kızıldere şehitlerinin anması sırasında polis saldırısı gerçekleşerek 26 kişi gözaltına alınmıştı. 18 yaşından küçük 3 kişinin ertesi gün serbest bırakılırken aralarında YDG'lilerin de olduğu diğer 23 kişi halen gözaltında tutuluyor.

Tamamen keyfi bir şekilde "7 gün gözaltı uygulaması" yapılacak olan gençler için Gençlik Örgütleri basın toplantısı düzenleyerek gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi. İHD İzmir Şubesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında "Kızıldere'yi anmak suç değil onurdur" yazılı ozalit asıldı.

 

"Onları anmayı ve yaşatmayı sürdüreceğiz"

Gençlik örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Jiyan Yıldız, AKP hükümetinin 15 yıllık döneminde gençliği baskılamaya, susturmaya, sorgulamayan kindar bir nesil yaratmaya çalıştığını ifade etti. Saldırı politikalarına karşı gençliğin teslim olmadığını vurgulayan Yıldız, AKP'nin başarısız oldukça gençliğe daha çok saldırdığına dikkat çekti.

Savcının keyfi talebiyle gözaltında olan gençler için 7 gün gözaltı kararı çıktığını hatırlatan Yıldız, "Arkadaşlarımız işkenceyle gözaltına alınmışken 7 gün boyunca o işkencecilerle kalmaları insan hakkı ihlalinden başka hiç bir şey olamaz. Onları anmak onurdur, onları anmak Kızıldere'nin dayanışma ve mücadele ruhuyla bu gidişata dur demektir. İşte AKP'yi korkutan da tam budur" dedi.

Sokaklarda da, kampüslerde de, nezarethanelerde de direnişleriyle onları anmayı ve yaşatmayı sürdüreceklerini vurgulayan Yıldız, son olarak gözaltındaki gençlerin derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü