Anasayfa GENÇLİK Boğaziçi Üniversitesi’nde Kaypakkaya anması

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kaypakkaya anması

Cuma, 19 Mayıs 2017 15:25
Yazdır PDF

bogazicinde anmaBoğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde Kuzey Piramitler önünde ölümsüzlüğünün 44. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve devrim şehitleri anması yapıldı.

Dün (19 Mayıs) Ankara’da açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Boğaziçi Üniversitesi’nde bir haftadır yapılan süreli, dönüşümlü açlık grevinin son gününde, Gülmen ve Özakça ile dayanışmaya ve mücadeleye devam edeceklerini açıklayan öğrenciler ardından Kaypakkaya anması yaptılar.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlik İbrahim’i anlatan bir belgeselle devam etti. Sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Deniz, Mahir, İbo! Sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” ve “Biji Berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

 

Bayraktaroğlu ve Ağırnaslı da anıldı

Ardından yapılan açık kürsüde söz alan öğrenciler İbrahim’in “ser verip sır vermeme” geleneğinden, dönemin devrimci dayanışmasından, öğrenci hareketinden çıkan Kaypakkaya’nın Kemalizm’e ve sisteme bir bütün olarak karşı duruşundan bahsetti.

Anmada geçtiğimiz hafta Rojava’da şehit düşen Ulaş Bayraktaroğlu ve yine Rojava’da şehit düşen Suphi Nejat Ağırnaslı da anıldı. Bayraktaroğlu’nun 18 Mayıs mesajı izlendikten sonra söz alan öğrenciler Ulaş’ın önderleşmesinden, her zaman en önde mücadele etmesinden ve İbrahim’in ardıllarıyla kurduğu yakın ilişkiden bahsetti.

Öğrencilerin örgütlediği etkinlik Ağırnaslı’nın okuldaki mücadelesini ve yaşamını anlatan bir videonun izlenmesiyle son buldu.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir Özgür Gelecek okuru

 

bogazicinde anma2

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü