Anasayfa GENÇLİK Amed’de öğrencileri emniyet fişliyor, yurt yönetimi atıyor

Amed’de öğrencileri emniyet fişliyor, yurt yönetimi atıyor

Salı, 06 Haziran 2017 14:19
Yazdır PDF

dicleH.Merkezi: Amed’de üniversite öğrencileri hakkında açılan soruşturma dosyalarını yurt yönetimine gönderen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, öğrencileri fişleyerek okuldan atılmalarını ya da burslarının kesilmesini sağlıyor.

Dihaber’e konuşan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Lokman Emen, öğrencilerin emniyet fişlemesi sonucu okuldan atıldığını söyledi.

Üniversite öğrencilerinin Roboski Katliamı anması ve AmedNewroz’una katılmaları gerekçesi ile haklarında açılan soruşturma dosyaları emniyet müdürlüğü tarafından yurt yönetimine gönderildi. Üniversite öğrencileri 25 yaşındaki Lokman Emen ile 23 yaşındaki Sekvan Işık, 2 yıl sonra yurttan atılıp bursları kesildi.

Yurt yönetimini keyfi olarak öğrencileri uzaklaştırdı

Yurt yönetiminin emniyetin gönderdiği soruşturma dosyaları üzerinden hareket ettiğini ifade eden Emen, kendisinin yurttan uzaklaştırıldığını, arkadaşı Işık’ın ise öğrenim kredisinin kesildiğini söyledi. Emen, “Daha iddianamemiz bile hazırlanmadan yurt tarafından böylesi bir uygulamayla karşı karşıya kaldık” dedi. Emniyetin üniversiteye de soruşturmayı gönderdiğini kaydeden Emen, “Bunun sonucunda da geçen yıl kınama ve bir aylık okuldan uzaklaştırma cezası aldım” diye konuştu.

“PÖH yurtlarda kalıyor”

Geçen yıl da benzer şekilde 17 öğrencinin yurttan atıldığına dikkat çeken Emen, yurdun idari bir kurum olduğunu ve sadece yurt içindeki olaylarla ilgili disiplin cezası verebileceğini, ancak kendisini ilgilendirmediği durumlarda da kendilerine ceza kesildiğini dile getirdi. Emen, “Halid Bin Velid Yurdu’nda geçen yıl özel hareket timleri kalıyordu. Bu kadar vahşice bir şeydi. Sorun çıkınca da özel harekât yerine öğrencilere yurttan çıkardılar” şeklinde konuştu. Okulunun bitmesine 2 hafta kalan ve okuldan atılma tehdidi ile karşı karşıya olan Emen, baskılar karşısında yılmayacağını ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü