Anasayfa GENÇLİK Sarıgazi’de imam hatip protestosu “Biz boyun eğmezsek başaramazlar!”

Sarıgazi’de imam hatip protestosu “Biz boyun eğmezsek başaramazlar!”

Cuma, 09 Haziran 2017 09:11
Yazdır PDF

sarigazide imam hatip protestosuİstanbul: Devletin eğitim sistemindeki her değişikliğiyle yeni sorunlara yol açtığı yapılan politikaların sonucunda da görülmektedir. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte cemaat ile aralarındaki iktidar dalaşı ekseninde eğitime yönelen iktidar kendi perspektifleri doğrultusunda politika belirlemeye hız vermiş, bu da halk gençliğinin eğitim hakkı konusunda yeni sorunlar çıkarmıştır/çıkarmaktadır.

Son olarak Türkiye genelinde liselerin büyük bölümünün imam hatibe çevrilmesi ile birlikte bundan sonuç alamayan iktidar sıradaki hedeflerine ise ilkokul ve ortaokulları koydu. Türkiye genelinde ilkokulları ve ortaokulları imam hatibe dönüştürme projesi birçok yerde hayata geçirilmeye başladı. Tabii bununla birlikte okullarda velilerden tepkiler de gelmektedir.

 

“Eğitim meselesi ‘memleket meselesi’dir”

Sarıgazi’de bulunan 60. Yıl Ortaokulu’nun imam hatibe çevrilmesine velilerin ve Sarıgazi halkının tepkisi yoğun oldu. Ailelerin kurduğu “Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi” adıyla bir araya gelen veli ve öğrenciler başlattıkları mücadele sürecinde 7 Haziran günü okul önünde bir araya geldi. Veliler topladıkları imzaları ilçe milli eğitim müdürlüğüne götürmeden önce okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında “Eğitim, fetvalarla, din baskısıyla, hurafelerle idare edilemez. Eğitim, bir ülkenin gelecek kuşaklarının nasıl bir dünya kavrayışı olacağını, ülkelerine ve dünyaya bakacaklarını belirleyen ciddi bir iştir. Bu nedenle eğitimin bilimsel temeller üzerine inşa edilmesi gerekir. Biz eğitim meselesini ‘memleket meselesi’ olarak görüyoruz” denildi.

 

“Mahalle halkı olarak ‘HAYIR’ diyoruz”

Bu kadar yeter! Memlekette hiç okul kalmayana kadar imam hatipleştirmeyi sürdürmeye niyetliler… Ama şunu öğreteceğiz: Öğrenciler, veliler ve öğretmenler boyun eğmediği sürece bunu başaramayacaklar. Hepsinden önemlisi bir bütün Türkiye halkını, bu karanlığa ikna edemeyecekler. Biz 60. Yıl Ortaokulu velileri ve mahalle sakinleri olarak bu sürece ‘HAYIR’ diyoruz” denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Son olarak devrimci, demokrat, sanatçı ve gazetecilerin katıldığı eylemde Kaymakamlığa doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında sık sık “İmam hatip istemiyoruz”, “Okulumuzu geri istiyoruz”, “İmam hatip işgaline son” şeklinde sloganlar atıldı. Daha sonra oluşturulan heyet ile birlikte toplanan imzalar ilçe eğitim müdürlüğüne verildi ve eylem sonlandırıldı.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü