Anasayfa GENÇLİK Referandum protestosuna hapis istemi!

Referandum protestosuna hapis istemi!

Cumartesi, 17 Haziran 2017 12:31
Yazdır PDF

izmir de referandum sonucunu protesto edenlere gozalti 1492446804H.Merkezi: İzmir’de şaibeli 16 Nisan referandumunu protesto eden 7’si tutuklu 24 kişi hakkında iddianame tamamlandı. Aralarında gazeteci ve belgesel yapımcısı Kazım Kızıl’ın ile YDG okuru Hasan Benli’nin de yargılandığı dava da “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiaları ile 7 yıla kadar hapis istendi. İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşması 10 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Dihaber’den Mesut Başakçıoğlu’nun geçtiği habere göre, mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede emniyet bilgi fişlerinin olduğu gibi alındığı belirtiliyor.

Şaibeli referandum protestoları sırasında haber takibi ve görüntü kaydı yapan Kazım Kızıl’ın eylemde bulunmadığı iddianame kayıtlarında olmasına karşın Kızıl’a da ceza isteniyor.

Ayrıca iddianame hakkında bilgi veren KHK’ler ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’ne üyesi Dinçer Çalım, “Bütün bunlar muhalefete yönelik baskılardan bağımsız düşünülemez. Türkiye hukukunda polis tutanağı tapu kaydı gibi değer görür hale gelmiştir. Bu kabul edilebilir bir şey değildir.” dedi.

Protestolar sırasında gözaltına alınanların, Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanma gerekçesi ise “eylemlere düzenli olarak katılmak”tı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü