Anasayfa GENÇLİK Mersin’de YDG Alt Divan Toplantısı Yapıldı

Mersin’de YDG Alt Divan Toplantısı Yapıldı

Pazar, 18 Haziran 2017 21:12
Yazdır PDF

divan toplantisindan notlarMersin’de Yeni Demokrat Gençlik okurları 24-25 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilecek olan divan toplantısı öncesinde, alt divan gerçekleştirdi.

Alt divan Mersin YDG’nin geçmiş süreçte örgütlediği çalışmaların değerlendirmesi ile başladı.1 Mayıs, 18 Mayıs gibi takvimsel süreçlerin Mersin alanı açısından örgütlü geçirildiği ifade edildi. Devletin YDG’ye saldırılarının arttığı bu süreçte Mersin alanında da bu saldırılarla çok fazla karşılaşıldığı, bazı yoldaşların tutsak verildiği ancak bu saldırılara cevap olarak daha örgütlü hareket edildiği söylendi. Aynı zamanda OHAL baskılarının en fazla hissedildiği, tutuklamaların gözaltıların en yoğun olduğu alanlardan biri olan Mersin’de, takvimsel süreçlerin örgütlenmesinin alanı toparladığı üzerinde duruldu. Takvimsel süreçlerin değerlendirilmesinin ardından referandum öncesi süreç, 16 Nisan referandumu ve sonrası tartışıldı. Referandum sürecinde ki hayır çalışmalarının Gençlik Var üzerinden yürütülmesinin daha çok kitleye ulaşma açısından doğru bir tavır olduğu ve bu süreçte gençlik örgütleriyle birlikte hareket etmenin hayırın sesini yükseltmek açısından verimli olduğu tartışıldı. YDG okurları Gençlik Var üzerinden yürütülen referandum çalışmalarının, Mersin’de kitle hareketliliğini arttırdığını belirttiler.

Sokak dinamiklerinin canlı tutulması gerek

Geçmiş süreç değerlendirmelerinin ardından politik süreç tartışmalarına geçildi. Referandum sonrasında gelişen süreç ile birlikte yaşanan sokak hareketliliği ve kitlelerin sokağa çıkmasıyla birlikte açığa çıkan dinamiğin bizler açısından nasıl değerlendirildiği ve nasıl yönlendirildiği tartışıldı. Ayrıca bu sürecin politik değerlendirmesi ile birlikte önümüzdeki süreçte bizleri nelerin beklediği üzerine tartışmalar yürütüldü. Politik süreç tartışmaları sonrasında YDG olarak yaz sürecini daha örgütlü geçirmek için nasıl çalışmalar yapılabileceği üzerinde duruldu. Yaz sürecinde emek sürecine ve gücümüz doğrultusunda festivallere katılımın bizi toparlayacağı sonucuna varıldı. Gündem tartışmalarının ardından yapılacak olan divan toplantısına Mersin alanı olarak geniş katılım sağlamanın önemine değinilerek alt divan toplantısı sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü