Anasayfa GENÇLİK Gençlik örgütleri: Suruç için adaletin peşini bırakmayacağız

Gençlik örgütleri: Suruç için adaletin peşini bırakmayacağız

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 13:49
Yazdır PDF

genclik orgutleriH. Merkezi: Gençlik Örgütleri Suruç katliamının 2. yılı dolayısıyla “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamada, Suruç’un tarihin en kanlı katliamlarından biri olduğu vurgulanırken, “Suruç için adalet istemenin herkes için adalet istemek olduğu” belirtildi.

Gençlik Örgütleri, Suruç katliamının 2. yılı dolayısıyla İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Gençlik Örgütleri “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla gerçekleştirilecek çalışmaya ilişkin bilgi verdi.

 

Gençlik halklar arasında daima köprü olmuştur

Gençlik Örgütleri adına açıklamayı okuyan Aylin Sal, Suruç’un tarihin gördüğü en kanlı gençlik katliamı olduğunu vurguladı, katliamın üzerinden yaklaşık 2 yıl geçtiğini anımsattı. Gençliğin tarihi boyunca halklar, ezilenler arasında dayanışma köprüsünün kurucusu, bütünleştiricisi olduğunu dile getiren Sal, “Hedeflenen Gezi’den Kobanê’ye, Devrimci Gençlik Köprüsü’nden Cizre’ye bir bütün olarak gençliktir, gençliğin birleşik ve ortak mücadelesidir. T.C. Devleti ve IŞİD çeteleri işbirliğiyle gerçekleşen katliamın temel hedefi Gezi’den Zap’a varıp Devrimci Gençlik Köprüsü’nden geçerek Kobanê’ye uzanan, Taksim direnişlerinden Cizre bodrumlarına ses olan, dün Filistin’de bugün Rojava’da sınırları aşarak eşit-özgür bir yaşam mücadelesi büyüten gençlik hareketiydi” dedi.

 

Suruç’la bir savaş başladı

Suruç’un 1. yılında “Suruç için adalet herkes için adalet” diyerek birçok gençlik örgütünün yan yana geldiğini hatırlatan Sal, adaleti yalnızca geçmişi aydınlatmak için değil geleceği kurmak ve kurtarmak için istediklerini belirtti. Suruç’la yeni bir savaşın başladığını işaret eden “20 Temmuz 2016’da Saray darbesiyle karşılaştık. Suruç katliamının birinci yılına 4 gün kala bir darbe girişimi gerçekleşti. Saray 20 Temmuz 2016’da ilan ettiği OHAL’le askeri darbeye karşı Saray darbesi gerçekleşti. Savaş ve kandan beslenen tek adamlık düzeni Suruç’la sınırlı kalmayarak Ankara’da, havalimanında, Cizre’de, Sur’da katliamlara girişmişti. Son bir yılda da Suriye’de savaş çığırtkanlığını sürdürmüş, diktatörlüğünü ‘başkanlık referandumu’ kılıfıyla kabullendirmeye çalışmış, OHAL denilerek operasyonlar-gözaltılar-tutuklamalarla kitlelerde yükselen isyan dalgası korku politikalarıyla bastırılmak istenmiştir” diye konuştu.

 

Suruç adalet mücadelesinin peşindeyiz

Saray’ın OHAL’i olağanlaştırarak diktatörlüğünü meşrulaştırmaya çalıştığını kaydeden Sal, OHAL Kararnameleri ile onbinlerce emekçiyi işten çıkarıldığını anımsattı. İktidarın asıl hedefinin devrimci-demokrat kesim olduğuna dikkat çeken Sal, sözlerine şu şekilde devam etti: “Politik hak ve özgürlüklerin Saray darbesiyle ortadan kalktığı bu dönemde dün hep birlikte büyüttüğümüz ‘Herkes için adalet’ haykırışı bugün on binlerin dilinde yükselmektedir. Bizler de birçok gençlik örgütü olarak Suruç katliamının 2. yılında yeniden ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ diyerek 33’leri anacak, adalet haykırışımızı büyüteceğiz. Düş yolcularımız Amara’nın bahçesinde Cebo’suyla Ezgi’leriyle, Alper’iyle Bahar Annemizle, Uğur’uyla Serhad’ıyla omuz omuza birleşik mücadeleyi büyüttülerse bizler de 33’lerin düşlediği eşit, özgür yaşamı kurana değin her yeni güne onlara özlemle ve dirençle gözlerimizi açacağız. 33’lerin yoldaşları, mücadele dostları olarak 20 Temmuz 2015’te o ilk andaki öfkemizle buradayız, Suruç için adalet mücadelemizin peşindeyiz.”

 

“Adalet peşini bırakmayacağız”

Son sözü alan SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, 14 Temmuz’da görülecek olan Suruç davasının ikinci duruşmasına çağrı yaptı, “Düş yolcularının adalet mücadelesini sürdüreceği. ‘Suruç için adalet’ demek, ‘herkes için adalet’ demektir; Berkin için, Hande Kader için adaleti haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz. Suruç’un, adaletin peşinde gençlik olarak omuz omuza gideceğiz. Başta gençlik olmak üzere herkesi 33’lerin mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya imza atan gençlik örgütleri şu şekilde:

Anarşist Gençlik

Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç)

HDK-HDP Gençlik Meclisleri

Kaldıraç’tan Öğrenciler

Özgürlükçü Gençlik Dernekleri (ÖGD)

Öğrenci Kolektifleri

Öğrenci İnisiyatifi

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF)

Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH)

Yeni Demokrat Gençlik (YDG)

 

Kaynak: ETHA


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü