Anasayfa GENÇLİK Gençlik Örgütleri; Roboski Katliamı’nın hesabını soracağız

Gençlik Örgütleri; Roboski Katliamı’nın hesabını soracağız

Perşembe, 28 Aralık 2017 20:00
Yazdır PDF

gençlik örgütleri roboskide katledilenleri andı 7İstanbul: Gençlik örgütleri, Roboski Katliamı’nın 6. yıl dönümünde katledilenleri anarak, hesap soracaklarını söyledi.

Gençlik örgütleri Roboski Katliamı’nın 6. yıl dönümünde, 34 köylünün TC ordusu tarafından bombalanarak katledilmesine karşı, katliam düzenini yıkana kadar sokaklarda olacaklarını söyledi. Gençlik örgütlerinin, Kadıkıköy REX sineması önünden yürümesine polis izin vermezken, Kafe PİA önünde toplanan gençlik örgütlerinin, pankartlar ve sloganlarla yürümesi de engelledi. Yürüyüşün engellenmesinin ardından Kadıköy Khalkedon meydanında bir araya gelen gençlik örgütleri burada açıklamalarını gerçekleştirdi. “Roboski’yi unutma, unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” ve “Biji bretiya gelan” sloganları atılarak Roboski’de katledilenlerin fotoğrafları taşındı.   

 

“Katiller dönemin başbakanı tarafından ‘haberim vardı’ denilerek aklanmaya çalışıldı”

Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen eylemde basın açıklamasını gençlik örgütleri adına Berfin Akdeniz okudu. Akdeniz, 6 yıl önce bugün Uludere’nin Roboski köyünde sözde NATO’nun en güçlü ordusu tarafından atılan bombalarla 17’si çocuk 34 köylünün katledildiğini hatırlattı. Akdeniz, “Beyinlerimize battaniyeyle sarılan ölü bedenlerle kazınan bu katliam önce ‘terörist grubu vurduk’ sonrasında ‘kaçakçılar örgüte yardım ediyorlardı’  denilerek aklanmaya çalışıldı. Oysa  gerçek, ekmek parasını çıkarmaya çalışan köylülerden ibaretti” dedi. Açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiş halkların, milliyetçiliği körükleyerek emperyalizme göbekten bağlı saray tarafından katledildiğine vurgu yapan Akdeniz, “Katiller dönemin başbakanı tarafından ‘haberim vardı’ denilerek aklanmaya çalışıldı” dedi.

Roboski halkının üzerine yağdırılan bombaların ne bir hata ne de bir istisna olduğuna dikkat çeken Akdeniz şu şekilde devam etti:  “Biliyoruzki halklara yaşatılan tüm katliamlar zinciri egemenler eliyle örgütlenmiş, kendileri vergi cennetlerinde yaşarlarken yoksul halkı bataklığa mahkum etmeye çalışmışlardır. Sur'un, Cizre'nin, Dersim'in, Maraş'ın, Ankara'nın, Roboski'nin failleri Trump'tan, Netenyahu'dan, Putin'den, Bush'tan, parababalarından farklı değillerdir, onların saflarındadırlar. Milyon dolarlarının üstüne yenilerini eklemeye, yaşamlarını sürdürmeye çalışanları ise katletmeye devam etmektedirler” dedi.

 

“Katliamlar düzeninizi yıkacağız”

Eğer katliamlar düzenine dur denmezse ve bu düzenle mücadele edilmez ise, Roboski halkının yaşadığı katliama ses çıkarılmazsa bu zincire hep yenilerinin ekleneceğini kaydeden Akdeniz, son çıkarılan KHK ile de devlet yöneticilerinin sözde terör olaylarına müdehale edecek kişilere ceza vermeyeceğini açıklamasının da yeni katliamların ve iç savaş hazırlığının habercisi olduğunu söyledi.  Akdeniz, “ Her önceki katliamdan hesap sormamız ve yeni katliamları engellemek için örgütlenmemiz ve mücadele etmemiz bugün hem halkımıza hem de kendimize karşı sorumluluğumuzdur. AKP’ye ülkeyi faşizmle yönetemeyeceğini ancak sokak sokak, kampüs kampüs direnerek ve mücadele ederek gösterebiliriz” dedi.

Akdeniz “Egemenler bilmelidirler ki hafızamız güçlüdür ve gerek Roboski’de gerek ülkemizin her yanında dökülen her damla kanın, ağlayan her annenin göz yaşının hesabı bizde kayıtlıdır” dedi. Roboski’de katleden, emri veren herkes yargılanıncaya ve hesap verinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Akdeniz, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Roboski’nin hesabı sorulacak, Kürdistan faşizme mezar olacak, katliamlar düzeninizi yıkacağız” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü