Anasayfa GENÇLİK Adliye’ye çıkarılması beklenen Boğaziçi öğrencilerine arkadaşlarından destek

Adliye’ye çıkarılması beklenen Boğaziçi öğrencilerine arkadaşlarından destek

Salı, 03 Nisan 2018 13:40
Yazdır PDF

Boğaziçili Öğrenciler, “Eğitim Hakkı engellenemez, gençliğe üniversiteye Boğaziçi’ne Özgürlük” yazılı pankart açan Boğaziçili üniversiteliler ile hocaları gözaltındaki öğrencilere destek oldu.

boğaziçiH.Merkezi: Efrin'deki savaşa ve katliama karşı çıktıkları için AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilen ve gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bugün Çağlayan Adliyesi'nde Savcılığa çıkıyor. Arkadaşları ve hocaları destek için adliyede bir araya gelerek açıklama yaptı.

Boğaziçili Öğrenciler “Eğitim Hakkı engellenemez, gençliğe üniversiteye Boğaziçi’ne Özgürlük” yazılı pankart açan Boğaziçili üniversiteliler ile hocaları gözaltındaki öğrencilere destek oldu.

Kitle adına yapılan açıklamada,Boğaziçi Üniversitesi’ndeki muhalif öğrenciler ve öğrencileri ile dayanışma içinde olan öğretim görevlileri bir haftadan uzun süredir bir kez daha iktidar tarafından hedef gösteriliyor. Daha önce iktidarın ODTÜ, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi üzerinden operasyona girişen eli bir kez daha Boğaziçi Üniversitesine uzandı denilerek Boğaziçi’ne yönelik saldırılarda şuanda toplamda 16 üniversitelinin gözaltında olduğu bilgisi verildi.

“Teslim olmuş bir toplum yaratma gayretinin karşısında bildiklerimizi savunacağız”

Açıklamanın devamında, Demokratik protesto hakkını kullanan arkadaşlarımızın gözaltına alınması süreci hâlihazırda baştan sona hukuksuzluklarla doluyken bizzat iktidarın en tepesi Boğaziçili öğrencilerin en temel anayasal hakkı olan eğitim hakkını tartışma konusu yapmakta. Erdoğan’ın kendisinden olmayan herkese yönelik düşmanca tavrı üniversiteleri sindirme hırsı ile bir kez daha ayyuka çıkmakta denildi.

Üniversiteliler yaptıkları açıklamada özgür düşünceyi savunmaya devam edeceklerini dile getirdi ve devamında, İktidarın hedefindeki üniversiteler düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli merkezlerinden biri olma görevini üstlenmektedir. Her alanda topluma karşı sorumluluk sahibi olan ve eleştirel bireylerin yetiştirilmesinin hedeflendiği akademi, bu özgürlükler olmadan düşünülemez. Üniversiteleri, demokratik hakları, bilimsel düşünceyi bitirme gayreti içinde olan otoriter tekçi anlayış bizi daima karşısında bulmaya devam edecektir. Biat etmek, her sesi kısmak, korku ile teslim olmuş bir toplum yaratma gayretinin karşısında bildiklerimizi savunmaya devam ederken üniversitelerimizden vaz geçmeyeceğiz denildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü