Anasayfa GENÇLİK “Çare direniş” diyen YDG 26. Kongresi’ni gerçekleştirdi

“Çare direniş” diyen YDG 26. Kongresi’ni gerçekleştirdi

Pazartesi, 09 Nisan 2018 11:10
Yazdır PDF

ATİK bünyesinde faaliyet yürüten Yeni Demokratik Gençlik 26. Kongresi’ni “Çare direniş” diyerek gerçekleştirdi. Kongre Efrîn halkına ve direnişçilerine adandı.

26.YDGKongresi11 1

 

Almanya: Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren Yeni Demokratik Gençlik 26. Kongresi’ni 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdi. Yapılan açılış ve saygı duruşu ardından delege tespitiyle kongre başladı. 44 delegeden 35 delege salonda hazır bulundu. Divan seçiminin ardından gündemler onaylandı ve 25. Dönem Merkezi Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan faaliyet raporu tartışıldı.

MYK tarafından yapılan açılış konuşmasında egemenlerin saldırıları karşısında direnen halkların umut dolu bir mücadele sergiledikleri belirtildi. Saldırıların Efrîn’de sürdüğünü kaydeden MYK Başkanı, emperyalizmin yüzünü bu işgal saldırısında gösterdiğini vurguladı. Egemenlerin Avrupa’da da saldırılarına devam ettiğini vurgulayan MYK Başkanı, YDG’nin her alanda mücadeleyi yükseltmekten başka çaresinin olmadığını dile getirdi. Geçmişten dersler çıkaracağını dile getiren başkan konuşmasını “Çare direniş” diyerek sonlandırdı.

Faaliyet raporuna dair bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Misafirlerle birlikte yüze yakın katılımın olduğu kongrede Yeni Kadın bir mesaj sunarak kongreyi selamladı. Yeni Kadın sunduğu selamlama mesajında Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin sürdürdüğü mücadeleye dair YDG’nin pratik bir adım atmasını önerdi. Sosyalist Gençlik Hareketi (SYM) adına bir dayanışma mesajı sunuldu. Rojava’dan Partizanlar adına gönderilen mesajda kongre ve gençliğin direngen ruhu selamlandı. Gönderilen mesaj yoğun alkış alırken, katılımcılar mesajı “Kürdistan faşizme mezar olacak!” sloganı ile karşıladı. ATİF adına sunulan selamlama mesajında YDG’nin sokağı esas alan yönelimini selamladıklarını belirtti. Zorlu süreçlerle her daim karşılaşıldığını ve çelişkileri çözme noktasında adım atılmasının önemli olduğunu ve çok dilli bir ortamın olmasının zenginlik olduğunu dile getirdi. Kongreye ayrıca Hollanda Devrimci Birlik tarafından bir mesaj sunuldu. Mesajda kongrenin emperyalist politikalara karşı ortak mücadele için önemli bir aşama olarak değerlendirdikleri ve Rojava’da süren mücadeleyi takip ettikleri vurgulandı.

 

“YDG örgütsel sorunlarını aşmış durumda”

Söz alan ATİK Eşbaşkanı Süleyman GürcanTüm örgütsel sorunlarına rağmen YDG daha güçlü daha kararlı ve daha ileri adım atarak bu günü gerçekleştirmiştir. Burada YDG sorunları bu anlamda aşmış durumdadır. Ortadoğu’da savaşlar emperyalist ülkelerin politikaları sonucu yaşanmıştır. Türkiye’de TTE ve işkence saldırısı devam ederken, Almanya’da yoldaşlarımız tutsak alınmıştır. 5 Mayıs’ta Münih’te gençliği alanlara yönlendiren YDG’yi selamlıyorum. Müslüm Elma’nın ‘Sokaklarda kazanacağız’ söylemi doğru kavranmış durumdadır ve bu anlamıyla YDG’yi selamlıyoruz. Tutuklanan yoldaşlarımız Diyarbakır gibi işkencehane merkezlerinden gelmektedir ve bu baskılara boyun eğmediler, ‘sokaklarda kazanacağız’ şiarıyla duruş sergilediler. Bu şiarla YDG G20 zirvesinde önemli bir duruş sergilemiş, anti-emperyalistler olarak sokakları zapt etmişlerdir” şeklinde konuştu.

 

Tüzükte değişiklik ve üyeliklerin değerlendirilmesi

İki gün süren ve canlı tartışmaların yaşandığı kongrede önümüzdeki sürece dair sunulan perspektifle “Göçmenlik”, “Genç Kadın”, “Dijitalizm” ve “LGBTİ+” konuları üzerine yoğunlaşan tartışmalarla önümüzdeki süreçte eğilimin olması gereken konulara dikkat çekildi. YDG tüzüksel değişikliklere de gitti. Özellikle eşbaşkanlık ve LGBTİ+ noktasında önemli değişiklikler kabul edildi.

Faaliyet raporunun oy birliği ile onaylanması sonrasında, MYK tarafından üyelikleri dondurulan kişi ve komitelerin durumu değerlendirildi, YDG bünyesinde ATİK iradesine karşı yayınlanan bildiriye imza atan ve pratikleri ile YDG dışında konumlananlar oybirliği ile üyeliklerine son verildi.

İki gün gerçekleşen kongrede ilk gün kültürel bir etkinlikle sonlandırıldı. YDG’nin düzenlediği merkezi Gençlik Kültür, Sanat Festivali solo müzik dalında dereceye giren Emre’nin seslendirdiği ezgi beğeni topladı. Etkinlik Simurg’la devam etti.

Son olarak toplu fotoğrafla Fransa’da tutsak durumda olan G. Abdallah ve Yetiş Yalnız yoldaş görselleri önünde resim çekinildi. Kongrede alınan karar ile kongre Efrîn halkı ve direnişçilerine adandı.

 

* Haberi gecikmeli olarak paylaştığımız için takipçilerimizden özür diliyoruz.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü