Anasayfa Güncel Nuriye ve Semih’in mahkemesine çağrı

Nuriye ve Semih’in mahkemesine çağrı

Cumartesi, 09 Eylül 2017 09:35
Yazdır PDF

nuriye ve semihin davasina cagri h5474 bafe1H. Merkezi: Açlık grevi direnişçisi akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın eyleminin 184. gününde bir kez daha talepleri Kadıköy’de yinelendi.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma’nın çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen eylemciler, “Açlık grevi 184. gününde işimizi geri istiyoruz” pankartı açıldı.

İlk olarak söz alan cansız manken Ebru Esen, Nuriye ve Semih’in yürüttüğü mücadeleyi büyütmekten başka çare olmadığını kaydetti. “Bu mücadeleyi içselleştirmemiz gerekiyor” diyen Esen, şu çağrıyı yaptı: “Nuriye ve Semih’in bu onurlu direnişini büyütmeye çağırıyoruz. 14 Eylül’de hep beraber Ankara Adliyesi’nde bulunmak üzere.

 

“Talepleri kabul edilsin diye Ankara Adliyesi’ndeyiz”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de iki direnişçinin tüm engellemelere rağmen “sessiz haykırışlarını” bunca gün devam ettirdiklerini dile getirdi. Efe, “Her şeye rağmen bizler onların sesi olmaya bu hak, emek, onur mücadelesini yürüten insanların yanında olmaya devam edeceğiz. 14 Eylül’de gülüşleri solmasın diye, haklı talepleri kabul edilsin diye, haklı yürüyüşleri görülsün diye Nuriye ve Semih’le dayanışmak için Ankara Adliyesi’nde saat 13.30’da yer alacağız” dedi.

Mahkemede yer almanın tanıklıktan ve sahiplenmekten öte olduğunu ifade eden Efe, “Bu aynı zamanda yaşanan karanlık dönemin karşısında isyanın gerçek ifadesidir” diye konuştu. İçinden geçilen karanlık günlerde mutlaka onurları için gülümseyenlerin kazanacağını belirten Efe, “Onların yaşaması için mücadele edenleri görüyoruz ki özgür bırakılacaklar ve talepleri kabul edilecektir” ifadesini kullandı.

 

“Eylemler AKP tarafından terörize ediliyor”

Bu haftanın basın metnini okuyan İlyas Seyrek, Nuriye ve Semih’in taleplerinin toplumun tüm kesimlerinde bu denli karşılık bulmasını siyasi iktidarın hazmedemediğini dile getirdi. Yapılan eylemlerin AKP tarafından terörize edildiğini belirten Seyrek, Nuriye ve Semih’le dayanışmak için yaptığı açlık grevi nedeniyle DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in aldığı “spor yapmama” cezasını hatırlattı.  

 

“Nuriye ve Semih’in iradesini sahiplenmek için çağırıyoruz”

Hak aramanın “terör” sayıldığı bu günlerde iki direnişçinin hakim karşısına çıkacağı 14 Eylül’deki mahkemeye dikkat çeken Seyrek, “Onları yalnız bırakmayacağımızı bir kez daha buradan duyuruyoruz” dedi. Seyrek, şöyle devam etti: “Nuriye ve Semih’in iradesini ve gülüşünü sahiplenmek için 14 Eylül’de Ankara Adliyesi’ne çağırıyoruz. Bu dava hepimizin.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü