Anasayfa Güncel “36 yıldır Hüseyin’imin kemiklerini bekliyorum”

“36 yıldır Hüseyin’imin kemiklerini bekliyorum”

Cumartesi, 09 Eylül 2017 13:32
Yazdır PDF

cumartesi anneleri 650 hafta 3

H. Merkezi: 650 haftadır Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri, “ dedi.

Her hafta Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri 650’nci haftada Bingöl’de evlerine yapılan baskında gözaltına alınan ve 37 yıldır akıbeti açıklanmayan Hüseyin Morsümbül için bir araya gelerek, adalet istedi. Kayıp yakınları, Arjantinli insan hakları aktivisti Santiago Maldonado’nun da bir eylemden sonra kaybolduğunu hatırlatarak Arjantin Devlet Başkanı Macri’ye  “Santiago Maldonado nered?” sorusunu yöneltti.

 

“Göstermelik değil gerçek bir yargılama istiyorum”

Hüseyin Morsümbül’ün annesi Fatma Morsümbül yıllarca Galatasaray Meydanı’nda oğlunun akıbetinin açıklanması ve faillerinin yargılanması için mücadele ettiğini belirtti. Morsümbül, rahatsızlığı dolayısı ile gelemediği eyleme bir mektup göndererek,

 “36 yıl önce oğlum Hüseyin, Kenan Evren cuntası tarafından gözaltında kaybedildi. Ellerini, kollarını bağladılar, ifadesini alıp beş dakikaya getireceğiz dediler. Bir daha görmedim... Oğlumu gözaltına alan o dönem Bingöl Jandarma Komutanı Durmuş Kıvrık’tı. Çok insanın canını yaktı. 36 yıldır oğlumu kaybedenlerin yargılanarak cezalandırılmalarını istiyorum. Göstermelik değil gerçek bir yargılama istiyorum” dedi.

 

Morsümbül mektubun devamında şu ifadelere yer verdi:

“Oğlum Ekin’de bu ortamda büyüdü. Yaşadıklarımıza isyan edip ağabeyinin adını alarak dağa çıktı. Yıllar sonra bir çatışmada hayatını kaybetti. Ölü bedenine işkence yaptılar. Morgdan soğutucunun fişini çekip, bedeni çürüdükten sonra bana teslim ettiler. İki yavrumu bu kirli rant savaşında kaybeden bir anneyim. Evlat acısının ne demek olduğunu, azalmayıp daha da derine işlediğini biliyorum. Evlat acısı her anne için aynı yakıcılıktadır. 36 yıldır Hüseyin’imin kemiklerini bekliyorum. Hüseyin’imin kemiklerine kavuşayım, gömmeyip sırtımda gezdireceğim. Hüseyin’imin o tertemiz kemikleriyle birlikte gömüleceğim, benim en büyük düşüm bu.”

 

cumartesi anneleri 650 hafta 1Adalet, eşitlik bu coğrafyada hâkim olana kadar mücadele sürecek

Morsümbül’ün ardından söz alan Ali Ocak, Fatma Morsümbül’ün sadece oğlunun akıbetini aramak için değil 12 Eylül cuntasıyla yüzleşmek ve hesap sormak için mücadele ettiğine vurgu yaptı.  Adalet  aramaktan hiç vazgeçmediklerini ifade eden Ocak, “Fatma annenin bize bıraktığı çok büyük bir miras var o mirası bu meydanda her an yaşatacağız. Adalet, özgürlük, eşitlik bu coğrafyada olana kadar mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz”  ifadeleri kullandı.

 

Amasız arayacağız

Morsümbül ailesi adına söz alan Şahin Morsümbül, “37 yıl önce ağabeyimi 10 yaşındayken aldılar. Ellerini, gözlerini bağlayarak, işkence ederek, aldılar. 37 yıldır arıyoruz. Amasız arayacağız. Kayıp anneleri, Allah rahmet eylesin rahat uyuyun biz varız.” dedi.

 

Morsümbül’ün akıbeti açıklansın!

Haftanın açıklamasını okuyan Mine Nazari, Morsümbül’ün kaybedilmesinden, başta dönemin Bingöl İl Merkez Jandarma Bölük Komutanı Durmuş Kıvrak, Bingöl İl Alay Komutanı Beşir Akın ve 12 Eylül cuntasının tüm aktörlerinin sorumlu olduğunu kaydetti. Nazari,“37 yıldır devam eden 12 Eylül zihniyetine son verilmesini istiyoruz. Hüseyin Morsümbül’ün akıbetinin açıklanmasını istiyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü