Anasayfa Güncel Kaya, “Hakkımızdaki tutuklama kararlarını İçişleri Bakanı veriyor”

Kaya, “Hakkımızdaki tutuklama kararlarını İçişleri Bakanı veriyor”

Cumartesi, 09 Eylül 2017 14:23
Yazdır PDF

bekir kayaH. Merkezi: 11 aydır tutsak bulunan ve KHK’ler ile görevinden alınan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya bugün ilk duruşması görüldü.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, çıkartılan KHK’ler(Kanun Hükmünde Kararname) ile görevinden alınarak yerine kayyum atanan ve tutuklanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya, 11 ay sonra ilk duruşması görüldü.

 

“Bizler politik rehiniz”

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Kaya tutsak edildiği Silivri Hapishanesi’nden SEGBİS sistemiyle katıldı. Mezarlık yapımı, cenazelere katılım, kayyum protestoları, yoksullar için yapılan yardımlar, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) ile Jin Haber Ajansı (JİNHA) abonelikleri nedeniyle “Örgüte para aktarmak”la suçlanan Kaya, ilk olarak mahkeme heyeti başkanının “Van’da Belediye Başkanlığı yaptın mı?” şeklindeki sorusuyla karşılaştı. Yüzde 70 halkoyu ile belediye başkanlığına seçilmiş olduğunu hatırlatan Kaya, “Böyle soru olmaz, bu halkın iradesini aşağılamaktır” diyerek tepki gösterdi. Düşman ceza hukuku uygulandığını belirten Kaya, “ Van, Dersim, Diyarbakır ve Mardin’de aynı anda yapılan operasyonlarla gözaltına alındık ve derhal kayyumlar atandı. Bizler politik rehiniz.” İfadelerini kullandı.

 

“Cezaevinde ölürsek onurumuzla ölürüz”

4 Kasım’da HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında bulunduğu 15 milletvekilinin gözaltına alındığını kaydeden Kaya, “Savcılar aynı anda aynı rüya mı gördüler de operasyon kararı verdiler. Bunlar acemice çabalardır, yargı tamamen araçsallaştırılmıştır. Cumhurbaşkanı daha mahkeme kararı bile olmadan 6 milyon insanın oyunu almış HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ‘terörist’ ilan ediyor, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gece gündüz bize hakaret ediyor. Hakkımızdaki tutuklama kararlarını İçişleri Bakanı veriyor. Eğer adil yargılama yapacaksınız bunları göz önünde bulundurmak zorundasınız” dedi.

Halkın seçtiklerinin yerine memurlar atayarak, sömürgeci bir sistem kurulduğuna vurgu yapan Kaya, 2012 yılında da tutuklandığını hatırlatarak, “Cezaevinde ölürsek onurumuzla ölürüz. Ama siz vicdanlı değilsiniz” diye konuştu.

Mahkeme Başkanının Öcalan ile ilgili yürüyüşe katıldınız mı sorusuna da cevap veren Kaya, “Ben bir Kürt siyasetçi olarak bunu destekliyorum ve zaten kendisinin avukatıyım ve elbette ki özgürlüğünü savunuyorum” dedi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü