Anasayfa Güncel Mehmet Yamaç'a özgürlük

Mehmet Yamaç'a özgürlük

Cumartesi, 09 Eylül 2017 15:12
Yazdır PDF

285 haftada mehmet yamaça özgürlükİstanbul: Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için 285 haftadır Galatasaray Meydanı'nda buluşan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu “Mehmet Yamaç şahsında bütün hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

285 haftadır Galatasaray Meydanı'nda buluşan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği F Oturumunda hasta tutsak Mehmet Yamaç'a özgürlük istedi.

 “Tedavi haktır engellenemez”, “OHAL işkencesine son” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İçerde, dışarıda direnmek haktır”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atılan eylemde haftanın açıklamasını Mukaddes Şamiloğlu okudu. Siyasal iktidarın hasta tutsakları katletmeye çalıştığına dikkat çeken Şamiloğlu, “Mehmet Yamaç şahsında bütün hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

 

“Bunların hepsine benzin döküp, yakmak lazım”

Şamiloğlu, hasta tutsak Yamaç’ın mektubunu okuyarak,“Eylemden sonra, Çorlu Devlet Hastanesinde 11 saat kadar hiçbir müdahale yapılmaksızın bekletildim. Bu şekilde özel bir işkenceye maruz bırakıldım. Bana müdahale eden doktor ve sağlık çalışanlarının sürekli olarak kötü muamelesi ile karşılaştım. Derim, bulaşık teli ile sıyrıldı. Vücudumdaki yanık kısımlar rendelenirken, bir doktor bana, ‘bunların hepsine benzin döküp, yakmak lazım’ dedi. 17 gün Çorlu Devlet Hastanesinde ağır koşullarda kaldım. Daha sonra Trakya Üniversitesi Araştırma hastanesine getirildim. Bir dizi tedavi geçirdim. Bir bacağımdan parça alınıp bir diğer bacağıma dikiliyor. Ayağa kalkamıyorum, kalktığımda, tıbbi zımba ile zımbalanan yara yerlerim kanıyor. Her yerim kan oluyor. Çok zorlu ağrılar giriyor bedenime. Ayrıca, vücudumda taşa rastlandı ve derhal bu taşın aldırılması için ameliyat olmam gerektiği bilgisi doktor tarafından bana verildi” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü