Anasayfa Güncel Çocuk istismarcısına “iyi hal” indirimi

Çocuk istismarcısına “iyi hal” indirimi

Cumartesi, 09 Eylül 2017 15:51
Yazdır PDF

çocuk istismarcısına iyi hal indirimiH. Merkezi: 13 yaşındaki çocuğa istismar uygulayan U.K. adlı erkek mahkemede, istismarı birden fazla gerçekleştirdiğine dair delil bulunamadığı gerekçesiyle ve duruşmalarda “olumsuz” bir davranış sergilemediği için “iyi hal” indirimi uyguladı.

 

Olumsuz tavır görülmezse, çocuk istismarına iyi hal indirimi

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için hakkında dava açılan U.K.’ya mahkeme, duruşmada “olumsuz bir tutum ve davranış görülmediği” gerekçesiyle cezasında indirime gitti.

Dicle’ye bağlı bir köyde geçen yıl gerçekleşen olay, istismara uğrayan çocuğun, jandarmaya giderek şikayetçi olmasıyla ortaya çıktı. Şikayetin üzerine gözaltına alınan istismarcı U.K., ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Çocuğun cinsel istismar olayında ruh sağlığının bozulduğu tespit edilirken, soruşturmayı tamamlayan savcılık U.K. hakkında, “Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

 

İstismara uğrayan çocuğun değil tacizcinin beyanı esas alındı

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, U.K., suçlamaları reddederek, çocuğun kendisini zorladığını iddia etti. İstismara uğrayan çocuğun beyanını değil tacizci U.K.’nın beyanını esas alan mahkeme, U.K.’yi “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan alt sınırdan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eylemin birden fazla kez işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle ceza artırımı yapmayan mahkeme, sanığın duruşmada “olumsuz” bir tutum ve davranışı görülmediği için “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı 6 yıl 8 aya indirdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü