Anasayfa Güncel Mevsimlik tarım işçileri; Kürt olduğumuz için saldırıyorlar

Mevsimlik tarım işçileri; Kürt olduğumuz için saldırıyorlar

Pazartesi, 11 Eylül 2017 11:23
Yazdır PDF

saldırıya uğrayan mevsimlik tarım işçileri kürt olduğumuz için saldırıyorlarH. Merkezi: Kürt mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırı sonucu Perihan Akın katledilmişti. Perihan Akın’ın yakınları ve saldırı sonucu iki parmağı ve dizinden yaralanan Nurcan P. yaşadıklarına ilişkin konuştu.

7 Eylül günü Samsun’un Terme ilçesi Bafracalı Mahallesinde Kürt mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırı sonucu Perihan Akın katledilmişti. Ardından kentin Valisi Osman Kaymak ‘sarhoş’ kişilerce münferit bir olaymış gibi açıklamalar yaparak katliamı meşrulaştırmaya çalışmıştı. Saldırının organize bir şekilde gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

 

“Kürt olduğumuz için saldırdılar”

Nurcan P. kentte ırkçı saldırılara sürekli maruz bırakıldıklarını belirterek, sürekli kendilerine kötü davrandıklarını kaydetti. Nurcan,“Olaydan sonra sadece jandarma geldi. Daha sonra ise arabayla gelenler olmuş. Arabadakiler patrona ne ‘sen gördün ne biz gördük’ diyerek yaşananları gizlemek istemişler. Bir de ölü, yaralı var mı diye sormuşlar. Bu nefrettir. Kürt olduğumuz için saldırdılar” ifadelerini kullandı.

 

Özgürlük istiyoruz, bunu suç olarak görüyorlar

Saldırıda katledilen Perihan Akın’ın kuzeni Tuğba Yıldız mevsimlik tarım işçilerinin köle olarak görüldüğünü belirterek, Kürtlere karşı büyük bir eziyet olduğuna dikkat çekti.

Akın, “İnsanlarımız oraya gitmesinler, oraya gidip kölelik yapmasınlar” dedi. Başka bir yakınlarının da Antalya’ya çalışmak için gittiklerini orada abisinin telefonunda Kürtçe zil sesi çaldığı için ikinci kattaki evlerine saldırıldığını kaydeden Yıldız, silahla saldırılmaya çalışıldığını söyledi. Akın, “Biz artık özgürlük istiyoruz. Özgür yaşayalım, özgür çalışalım, özgür dilimizi konuşalım. Bunu suç olarak görüyorlar. Batıdan biri geldiği zaman biz onları kucaklıyoruz, soframızı evimizi, açıyoruz ama bizden biri oraya gittiği zaman… Arkadaşım Ordu’ya öğrenci olarak gidiyor ve orada korkudan Urfalı olduğunu saklayarak yaşamak zorunda kalıyor. Kimliğini saklıyor ama biz Kürt, Arap, Türk ayırımı yapmadan yaşayabiliyoruz“ dedi.

 

“Kanı yerde kalamasın, hesabı sorulsun”

Perihan Akın’ın kuzeni Murat Akın ise saldırıyı gerçekleştirenlerin bu saldırıyı “domuz avı” olarak tanımladıklarını belirterek, “İşçiler buradan oraya gidiyorlar kaldıkları yere ‘domuz meydanı’ deniliyor. Orası insanların ekmek parası kazanmak için gittiği yerdir. Onlar da buraya tarla biçmeye geliyor. Biz de kendimizi onların yerine mi koyalım? Biz onlar gibi değiliz. Bunun acısı hepimizin yüreğinde. Kanı yerde kalmasın hesabı sorulsun” diye ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü