Anasayfa Güncel Erzurum’da 40 eve baskın, köylülere işkence

Erzurum’da 40 eve baskın, köylülere işkence

Pazartesi, 11 Eylül 2017 14:09
Yazdır PDF

erzurumda40 eeve baskın köylülere işkenceH. Merkezi: Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Yahya Mahallesinde 40 eve baskın yapıldı.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Yahya Mahallesinde 8 Eylül Cuma günü sabah saat 04.30’da bini aşkın asker ve polis, 70’e yakın zırhlı araçla 40 eve baskın düzenledi.

80 yaşındaki Mehmet Göksu ve oğlu Ahmet Göksu’nun evine yüzü maskeli özel harekâtçılar tarafından baskın yapıldı. Göksu’nun kızı Eda Göksu baskını şöyle anlattı: “Babamın kafasına silah dayayıp boynuna ayakla bastılar. Sonra 14 yaşındaki D’yi duvara yaslayıp başına silah dayadılar. Biz de o esnada 5 kadın, diğer odadaydık ve birde 4 yaşında küçük çocuk. Müsait değildik çıplaktık. Her birimizin kafasına silah dayayarak, ‘Çökün ve arkanızı duvara dönün’ dediler. Giyinmemiştik. Sonra kadınlar ve çocukları dedemin evine gönderdiler.”

 

“İki saatiniz var, hepinizi vuracağız”

Göksu, komutan olduğunu tahmin ettiği bir kişinin, iki saatiniz var, evinizi yakacağım diyerek boynunda bulunan kolyeyi çıkarmaya çalıştığını aktardı. Göksu, “Eline vurarak bana dokunma dedim. İki saat vaktiniz var hepinizi vuracağız’ dedi. Okuduğumu biliyordu. ‘Senin bursunu keseceğiz. Okul hayatını bitireceğiz’ diyerek, tehdit etti” dedi. Göksu, babasının karnını tutarak gezdiğini gördüğünü de ifade etti.

 

Yere yatırıp boynuna ayakkabı ile bastılar

Mehmet Göksu’nun 14 yaşındaki oğlu D. Göksu ise, “Kadınlar hep çıplaktı. Bırakmadılar elbiselerimizi giyelim. Hepimize ‘İçerde sizi öldüreceğiz, evinizi yakacağız’ dediler” ifadelerini kullandı. Kepçeyle evlerini yıkacaklarını belirten Göksu ise, “Dedem namaz kılacaktı, ‘Evet dişini kıracağız’ deyip seccadesine ayakkabı ile bastılar. Dedem 80 yaşında. Dedemi yere yatırıp boynuna ayakkabı ile bastılar” dedi. Kendisinin de kafasına silah dayandığını kaydeden Göksu, “Beni itip kafama silah dayadılar. Babamın kafası kan içindeydi. Bir tane sopa vardı. Karnına ve başına vuruyorlardı” dedi.

 

Hayati tehlikesi vardır raporuna, gözaltında işkence

İşkence edilen Ahmet Göksu’nun Karayazı Devlet Hastanesi’nde verilen geçici hekim raporunda işkence gördüğü bildirilirken, “Hayati tehlikesi vardır” tespiti konuldu. HPG’lilere yardım ettiği iddiasıyla karakolda tutulan Mehmet Göksu ve Ahmet Göksu’nun avukatları, gözaltında da işkenceye maruz kalan ve su verilmeyen Ahmet Göksu’nun idrarından kan geldiğini belirttiler.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü