Anasayfa Güncel Almanya hükümeti, Türkiye’ye silah satışına onay verdi

Almanya hükümeti, Türkiye’ye silah satışına onay verdi

Pazartesi, 11 Eylül 2017 15:17
Yazdır PDF

almanya türkiyeye silah satışına onay verdiH. Merkezi: Türkiye ile Almanya hükümeti bu yılın başından itibaren Türkiye’ye 25 milyon euroluk silah satışına onay verdi.

Türkiye Almanya arasındaki tüm krizlere rağmen, Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre, Almanya’nın 2017 yılının ilk 8 ayında 25 milyon 360 bin euro değerinde silahı Türkiye’ye sattığı ortaya çıktı. Üç ayrı silah siparişinin değeri hakkında Alman hükümetinin bilgi vermemesi bu miktarın daha fazla olabileceğine dikkat çekiyor.

 

18 milyon euro değerinde bomba, torpido ve füze geldi

Yeşiller Partisi’nin 2017 yılında Türkiye ile yapılan silah ticaretine ilişkin verilen soru önergesine Merkel hükümetinin yanıt vermemesiyle, veriler ortaya çıktı.

Bakanlık verilerine dayandırılan bilgilere göre, Türkiye’ye ihraç edilen mühimmatın başında 18 milyon euro değerinde bomba, torpido ve füzelerin geldiği belirtiliyor.

2016 yılının ilk 8 ayında bakanlık tarafından verilen satış izinlerinin hacmi ise 70 milyon euroya yaklaşmaktaydı.

 

Silah ticaretinde aksama olmadığı için Türkiye hükümeti ikaz ve ihtarları ciddiye almıyor

Konuyla ilgili konuşan, önergeyi hükümete sunan Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu, silah satışlarının derhal durdurulmasını talep ederek, silah ticaretinde aksama olmadığı için Türkiye hükümetinin Almanya’nın ikaz ve ihtarlarını ciddiye almadığını söyledi.

Alman hükümetinden sözlerini hayata geçirerek Türkiye’deki Alman vatandaşlarına sahip çıkmasını isteyen Mutlu, “terör” suçlamasıyla tutuklanan ve haklarında dava açılmayan gazeteci Deniz Yücel ve insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in durumuna da atıfta bulundu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü