Anasayfa Güncel Hapishanelerde tarihin en yüksek hükümlü öğrenci sayısı: 25 kat arttı

Hapishanelerde tarihin en yüksek hükümlü öğrenci sayısı: 25 kat arttı

Pazartesi, 11 Eylül 2017 15:20
Yazdır PDF

hükümlü öğrencilerin sayısı 25 kat arttırH. Merkezi: Adalet Bakanlığı CHP İstanbul Milletvekili Gamza Akkuş İlgezdi’nin hapishanelerdeki öğrenci sayısına ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hapishanelerdeki öğrenci sayısını sordu. İlgezdi’nin, “Ceza İnfaz Kurumlarındaki Öğrenci Mahkumlar”a ilişkin önergesine yanıt veren Adalet Bakanlığı, “Ceza İnfaz Kurumlarında 2016 yılı sonu itibariyle toplam hükümlü ve tutuklu öğrenci sayısı 36 bin 33 ve bu kişiler lise ve dengi okullar, ön lisans ve lisans programlarına kayıtlı. Ayrıca açıköğretim programlarına kayıtlı toplam 33 bin 268 hükümlü ve tutuklu bulunuyor” yanıtını verdi.

Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı veriler ise, 2016 yılsonunu içeriyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında açıklanan verilere göre ise hapishanelerde 197 bin 297 tutsak ve hükümlü bulunuyordu. Yani 197 bin tutsak ve hükümlü yaklaşık 69 bini öğrenciydi.

 

25 kat attı

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’deki hapishanelerde 2013 Mayıs ayı itibariyle 2 bin 776 tutuklu ve hükümlü öğrenci bulunuyordu. 2016 yılı sonu itibariyle ise 25 kat artarak, 69 bin 301’ e yükseldi.

Adalet Bakanlığı, kayıt dondurarak eğitim öğretim hakkı kısıtlanan öğrencilere ilişkin verileri ise, “Bakanlık kayıtlarında olmadığı” gerekçesi ile paylaşmadı.

 

Tarihin en yüksek hükümlü öğrenci sayısı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İlgezdi, Türkiye tarihinin en yüksek hükümlü öğrenci sayısına bu iktidar döneminde rastlandığını kaydetti. 69 bin hükümlü, hapishanelerde zor koşullarda eğitimlerine devam ettiğini belirten İlgezdi, “Bu sayı 2016 yılı sonu itibariyle hapishanedeki mahkûmların üçte birine denk geliyor. Yani her üç mahkûmdan biri öğrenci” ifadelerini kullandı.

 

Tutsak ve hükümlülerin öğrenimlerinin üzerinde durulmuyor

Hapishanelerde bulunanların toplum tarafından suçlu ve cezalarını çekmeleri gereken kişiler olarak görüldüğüne vurgu yapan İlgezdi, bu ceza anlayışı nedeniyle işkence ve kötü muamelelerin yaşandığını söyledi. İlgezdi, zor koşullarda eğitimlerine devam eden hükümlü öğrencilerin bu anlayıştan fazlasıyla payını almakta olduğunu kaydederek, hapishanelerdeki tutsak ve hükümlülerin öğrenimlerinin üzerinde yeterince durulmadığını söyledi.

İlgezdi, “Mahkûmların en temel insan haklarından olan eğitim hakkını kullanabilmesi toplumsal yarar açısından önemlidir. Bu nedenle hapishanelerde olan öğrenci mahkûmların, öğrenim hakları önündeki engeller kaldırılmalı, ücretsiz, koşula bağlı olmaksızın eğitim görebilmeleri sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

İlgezdi açıklamasında son olarak hapishanelerdeki öğrencilerin karşılaştığı sorunları şu şekilde ifade etti:

- Yeni eğitim ve öğretim yılında kayıtlarını yenilememeleri

- Maddi imkânı bulunmadığı için okul harçlarını ve eğitim masraflarını karşılayamamaları

- Hükümlü oldukları için devam zorunluluğu olan derslere katılamamaları ve mazeretli kabul edilmedikleri için devamsızlık nedeniyle dersi geçememeleri

- Okuldan atılmaları

- Sınavlara götürülmeleri ve hapishaneden öğrenciyi götürecek araçların temini konusunda yardım alamamaları

- Ring araçlarında yolculuk yapacak olan öğrencilerin sınavlara gidip gelebilmeleri için ücret ödemek zorunda olması

- Eğitim görecekleri üniversite ve okullardan uzakta, farklı illerdeki hapishanelerde tutulmaları

- Öğrencilere tahsis edilmiş oda, kütüphane, bilgisayar, internet vb. olanakların olmaması

- Uzun tutukluluk nedeniyle öğrencilik haklarından mağdur edilmeleri


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü