Anasayfa Güncel HDP AYM önünde açıklama yaptı; “demokratik siyaseti hedef alanlar arkadaşlarımızı yargılamaktan korkuyor”

HDP AYM önünde açıklama yaptı; “demokratik siyaseti hedef alanlar arkadaşlarımızı yargılamaktan korkuyor”

Çarşamba, 01 Kasım 2017 12:36
Yazdır PDF

hdp aym önünde

H.Merkezi: Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapan HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, “Partimize darbe yaparak demokratik siyaseti hedef alanlar arkadaşlarımızı yargılamaktan korkuyor” şeklinde açıklama yaptı.

HDP milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi'nin önünde açıklama yaparak tutsak vekillerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 7 milletvekilinin 1 yıl önce 4 Kasım günü bir darbe ile gözaltına alınarak tutuklandığını belirtti.

Vekillerin rehin alındığının altını çizen Yıldırım, “Bizim arkadaşlarımız rehin alınmış olabilir fakat iradesi kırılan sadece partimiz değil bütün Türkiyedir” dedi.

“AYM şimdi bu rolünü unutmuş”

Yıldırım şunları söyledi: “Demirtaş'ın iddianamesi 9 ay boyunca çıkmadı. Figen Yüksekdağ mahkemeye çıktığında 'Ben buraya faşizmin gözünün içine bakmaya geldim. Faşizm bize bakacak mı bunu görmeye geldim' dedi. O zaman yargılanmaktan korktular. Partimize darbe yaparak demokratik siyaseti hedef alanlar arkadaşlarımızı yargılamaktan korkuyor. Mahkemelere belge göndererek Demirtaş'ın 'Örgüt üyesi' olduğu iddia edilmiştir. Bizde tam yargının tarafsız ve bağımsız olmadığını anlatıyorduk. AKP elimizi hafifletmiş oldu.

AYM'nin yaptıkları başvuruya hala yanıt vermediğini belirten Yıldırım, “AYM kafasını kuma gömmüş. AYM'den bize saygılı olmalarını bekliyoruz” dedi.

Yıldırım'ın ardından söz alan HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, tutuklu milletvekillerinin yargılamalarına ilişkin bilgi verdi.

Beştaş, “AYM önüne gelip açıklama yapmaktan çok da memnun değiliz. Buraya gelip hukuku hatırlıyoruz. AYM hukuk devletlerinde, en önemli denge denetim merkezlerinden biridir. AYM şimdi bu rolünü unutmuş” diye konuştu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü