Anasayfa Güncel İHD Hapishane Komisyonu F eyleminde “Sisê Bingöl serbest bırakılsın!”

İHD Hapishane Komisyonu F eyleminde “Sisê Bingöl serbest bırakılsın!”

Cumartesi, 04 Kasım 2017 13:56
Yazdır PDF

f oturumu 293İstanbul: İHD İstanbul Hapishane Komisyonu tarafından gerçekleştirilen F oturumu bu hafta da Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi.

293 haftanın eylemini Sisê Bingöl için yapan komisyon Sisê’nin yaşam hakkının gasp edildiğine dikkat çekildi.

Yapılan basın açıklamasında, OHAL sonrasında “hak ihlalellerinde”  belirgin bir artış olduğu dile getirilerek, Ali Gülmez’in Bolu’ya sürgün edilmesinden sonra hala hiçbir eşyası verilmediği, Muş’tan politik tutsakların Ankara/Sincan ve İzmir/Şakran Hapishanesine ayakkabısız ve pijamalı ve elleri kelepçeli bir şekilde sürgün edildikleri dile getirildi.

Açıklamada, TTE’nin henüz yaşama geçirilmediği ancak sürgün ringlerinde bunun yaşama geçirilmeye çalışıldığı belirtilerek, “Politik tutsakların tek kişilik ring araçlarıyla hastaneye ve mahkemeye götürülüyor. Tecridi daha da derinleştireceği için politik mahpuslar bu araçlarla mahkemeye ve hastaneye gitmek istemiyor” denildi.

Açıklamanın devamında Sisê Bingöl’ün yaşadıklarına dair detaylara geçildi.

Sisê’nin işkence ile adından sık sık söz ettiren Tarsus Kadın Hapishanesine sürgün edildiğini hatırlatarak, “Sisê Bingöl, yeniden tutuklanmadan kısa bir süre önce kalp krizi geçirdiği için ciddi sağlık sorunları vardı. Tarsus’a sürgün edildikten bir hafta sonra hapishane idaresi aileye haber vermiştir. Yakınlarını arayan Bingöl, ring aracında 3 gün kaldığını, ayaklarının şiştiğini ve rahatsızlandığını iletmiştir” denildi.

Sisê’nin ailesinden uzak bir hapishaneye götürülmesinin büyük bir zorluk oluşturduğu, bunun Sisê ve ailesi için işkenceye neden olduğu dile getirildi.

“Bizler insan hakları savunucuları olarak, 78 yaşında bir insana daha fazla işkence ce zulüm yaşatmadan bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” denilen açıklamada “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” vb sloganlar eşliğinde serbest bırakıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü