Anasayfa Güncel DTK Selma Irmak'a verilen “cezaya” tepki gösterdi

DTK Selma Irmak'a verilen “cezaya” tepki gösterdi

Pazar, 05 Kasım 2017 11:01
Yazdır PDF

indirH.Merkezi: HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'a verilen 10 yıl hapis cezasına ilişkin açıklama yapan DTK, Irmak'a verilen cezanın kabul edilemez olduğunu ifade ederken, tüm siyasi tutsaklarla dayanışma çağrısı yaptı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Selma Irmak'a verilen 10 yıl hapis cezasına ilişkin açıklama yaptı.

4 Kasım 2016 yılında HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerine yönelik tutuklamalara dikkat çeken DTK

Bir yıldır AKP yargısı tarafından cezaevlerinde rehin tutulan milletvekillerine cezalar verilmektedir. DTK eski Eşbaşkanımız ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'a, DTK çalışmalarından dolayı 10 yıl ceza verilmesi, yargının OHAL darbesinin bir parçası olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

“Amaç kadın öncülüğündeki topluma mesaj vermek”

“Irmak'a verilen bu ceza ne hukukta ne de toplum vicdanında hiçbir yerinin olmadığını bilinmesi gerekir. DTK kuruluşundan bu güne kadar tüm çalışmalarını açık, şeffaf ve halk ile birlikte yürütmüştür ve yürütmektedir. Bu çalışmalardan dolayı sayın Irmak'ın cezalandırılması kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz” şeklinde açıklamasını sürdüren DTK,   Irmak'a verilen cezanın başta kadın öncülüğünde gelişen örgütlü toplumu ve demokratik siyaseti cezalandırmak olduğunu vurguladı.

DTK açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Irmak başta olmak üzere rehin tutulan tüm siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Halkımız, demokratik kurum ve kuruluşlara da AKP yargısına karşı demokratik tavırlarını ortaya koymaya ve tüm siyasi tutsaklarla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü