Anasayfa Güncel Ardahan’da 8 HDP ve DBP’li tutuklandı

Ardahan’da 8 HDP ve DBP’li tutuklandı

Çarşamba, 08 Kasım 2017 10:26
Yazdır PDF

ardahan hdp dbp ye tutuklamaH.Merkezi: Ardahan’da gözaltına alınan HDP ve DBP’li yöneticilerden 8’i tutuklanarak hapishaneye konuldu.

Ardahan merkez ve merkeze bağlı Hoçuvan köyleri ile Göle ilçesinde 2 Kasım Perşembe günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP İl Eşbaşkanı Özcan Yılmaz, DBP İl Eşbaşkanı Mikail Çit, DBP Göle İlçe Eşbaşkanı Güney Kaya, HDP Göle İlçe Eşbaşkanı Orhan Pala, İl Başkan yardımcısı Cengiz Kanmaz, il eski yöneticisi Bahattin Aktürk, Coşkun ve Zeki Yeni, Akif Kanmaz ve Yasin Yılmaz, emniyet ifadelerinin ardından adliyeye getirildi.

Savcılık “ifadeleri” alınan 10 kişi referandum öncesi yapılan telefon konuşmaları gerekçe gösterilerek “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilenlerden HDP ve DBP il eşbaşkanlarının da olduğu 8 kişi tutuklanırken HDP Göle ilçe Eşbaşkanı Orhan Pala ve Zeki Yeni adlı yurttaş ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 Tutuklananlar arasında bulunan Yasin Yılmaz’ın emniyette alınan ifadesinde “örgüt propagandası”ndan işlem gördüğü öğrenilirken Savcılık tarafından “örgüt üyeliği” gerekçesiyle mahkemeye sevk edilerek tutuklanması dikkat çekti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü