Anasayfa Güncel HDP’li vekile hapis isteyen Savcı Kürt basınına “terör örgütü güdümünde yayın yapan organ” dedi

HDP’li vekile hapis isteyen Savcı Kürt basınına “terör örgütü güdümünde yayın yapan organ” dedi

Perşembe, 09 Kasım 2017 11:55
Yazdır PDF

imam tascierH. Merkezi: HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer’in, 13 Eylül 2015 günü Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı ile ilgili basın açıklamasına katılmasına “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” diyen savcı, HDP’li vekil için 9 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istedi. Eylemin çağrısının ise “terör örgütü güdümünde yayın yapan basın-yayın organlarından” yapıldığını söyleyerek yurtsever basını hedef aldı.

HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer hakkında Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada Savcı Taşçıer için hapis cezası verilmesini istedi. Tutuksuz yargılanan vekil İmam Taşçıer ve avukatlarının katıldığı duruşmada, Savcı “delil” olarak Taşçıer’in Sur’da sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması için düzenlenen eyleme katılmasını gösterdi!

 

Basın “terör örgütü güdümünde”, o halde eylem “terör eylemi”!

13 Eylül 2015’te gerçekleşen söz konusu eylemin çağrısını yapan yurtsever Kürt basınına ise “terör örgütü güdümünde yayın yapan basın-yayın organları” diyerek basını hedef haline getiren Savcı, bu kurgusundan yola çıkarak eylemin de “terör örgütü propagandasına” dönüştürüldüğünü söyledi.

Taşçıer’in eylemlerinin, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ve “ihtara rağmen dağılmayan ve şiddet kullanan grup içerisinde bulunmak sureti ile ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ suçlarını oluşturduğunu” iddia eden Savcı, Taşçıer için 9 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Taşçıer’in meclis çalışmaları nedeniyle duruşmalardan muaf tutulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı eksiklerin tamamlanması için erteledi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü