Anasayfa Güncel Kurkut'un vuran katil polisin tutuklanması reddedildi

Kurkut'un vuran katil polisin tutuklanması reddedildi

Perşembe, 09 Kasım 2017 16:55
Yazdır PDF

ümit korkutH.Merkezi: Amed’te Newroz kutlamalarında Kemal Kurkut'u vuran katil polis hakkında tutuklama istemi “Delillerin karartılması durumu yok” iddiadenilerek reddedildi.

Diyarbakır'da geçen 21 Mart'taki Newroz kutlamalarının Kemal Kurkut'u vuran ve hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan polis memuru Y.Ş. için yapılan tutuklama istemi kabul edilmedi.

Diyarbakır'daki 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Kurkut Ailesi'nin avukatı Rehyan Yalçındağ Baydemir'in polis memuru Y.Ş.'nin tutuklanması istemiyle yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Bu isteği reddeden 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi, kararında şu şekilde ileri sürdü;

Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, sanığın soruşturma aşamasındaki beyanlarında kendisinin de ateş ettiğini belirtmesi ve dosya kapsamına yansıyan davranışları itibariyle kaçacağı ya da suç dellilerini yok etme, gizleme veya değiştirme yönünde bir eylemde bulunacağı yönünde dosyaya yansıyan herhangi bir emare bulunmaması, olay ile ilgili mecvut delillerin büyük ölçüde toparlanmış olması ile birlikte sanığın nüfuz edebileceği bir delil bulunmayışı, tutuklamanın bir tedbir oluşu dikkate alındığında şu aşamada sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin yeterli olduğu anlaşılmakla müştekiler vekilinin sanığın tutuklanması yönündeki talebinin reddine karar verilmiştir

Mahkeme kararında dellilerin karartılması durumu yok diyor, bu nasıl bir karar, anlamakta zorlanıyoruz” şeklinde tepki gösteren Avukat Baydemir, katliam olayındaki 60 tanık polisin daha ifadesinin alınmadığını hatırlattı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü