Anasayfa Güncel Gülmen, “Bedenlerimiz inceldikçe bilincimiz keskinleşti”

Gülmen, “Bedenlerimiz inceldikçe bilincimiz keskinleşti”

Cuma, 10 Kasım 2017 10:16
Yazdır PDF

nuriye gülmenden yüksel direnişinin 1 yıluna ilişkin mektup 1

H. Merkezi: 246 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen, Yüksel direnişlerinin birinci yılına ilişkin mektup gönderdi.

OHAL kapsamında yayınlanan KHK’ler ile işlerinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen’in Ankara Yüksel Caddesi’nde, İnsan Hakları Anıtı önünde başlattığı direniş dün 1’nci yılını doldurdu. Öğretmen Semih Özakça ile 246 gündür açlık grevinde olan Gülmen, tutsak bulunduğu hapishaneden direnişin 1’inci yılına ilişkin bir mektup gönderdi.

 

“Direnişimiz ‘artık bu ülkede bir şey yapılmaz’ deyip yatağına gümülenleri dışarı çıkardı”

Mektubunda 1981 yılında Kuzey İrlanda’da başlattığı açlık grevi sırasında yaşamını yitiren direnişçi Bobby Sands’i çizen Gülmen, şu ifadeleri kullandı:

OHAL karanlığında bir mum olma iddiasıyla başladı direnişimiz. Tam bir yıl önce, 2016, 9 Kasım’ında anıtın önüne çıktığımda direnişin bir yıllık serüvenini görmem elbette olanıksızdı.

Bir yılda çok şey yaşandı. Direniş, yeni direnişler ve direnişçiler yarattı. “Artık bu ülkede bir şey yapılamaz” deyip yatağına gömülenleri yatağından çıkardı. Hayatta tutunacak dalı olmayanlara dal, faşizme karşı güçlü bir barikat oldu. Yaktığımız meşale elden ele, dilden dile dolaştı. Açlığımız büyüdükçe “biz” büyüdük. Bedenlerimiz inceldikçe, bilincimiz ve zihnimiz keskinleşti. “Hayatın içindeki müziği ve şiiri bulma yetisini” asla kaybetmedik! Çok zaferler kazandık ve kazanacaklarımız var. Yüksel direnişçileri Semih, Veli, Acun, Mehmet ve Nazife’ye selam! Yüksel direnişini kendi direnişi sayan ve onda umudu gören halkımıza bin selam! Yaşasın direnişimiz, yaşasın açlık grevimiz! Emekçiyiz haklıyız kazanacağız!”

nuriye gülmenden yüksel direnişinin 1 yıluna ilişkin mektup 2


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü