Anasayfa Güncel Gezi’de Doktorlarının davası düştü!

Gezi’de Doktorlarının davası düştü!

Salı, 14 Kasım 2017 15:10
Yazdır PDF

doktorlardan gezi davasinda ceza alan 7812396 x oH.Merkezi: Gezi İsyanı sırasında direnişçilere sağlık hizmeti veren İstanbul Tabip Odası doktorları hakkında açılan dava sonuçlandı.Davanın karar duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. 'Amaç dışı faaliyette bulunarak hekimlik yapmak'la suçlanan doktorlara karşı İstanbul Tabip Odası'na açılan dava dosyası kapandı.

Mahkemede savunma adına söz alan Avukat Meriç Eyüpoğlu, “Bu dava kapsamında doktorlar hekimlik faaliyeti yapmakla suçlandı. Deliller arasında hekimlerin yaralılara sağlık hizmeti sunması var. Tüm hekimlerin sağlık hizmeti sunması zorunludur.” dedi. Mahkeme kararında dosyanın kapanmasına hükmetti. İş yoğunluğu nedeniyle, gerekçesi sonra yazılacak olan kararda, İstinaf Mahkemesi yolu açık tutuldu. 

“Gereği hangi koşulda olursa olsun hekimler bireylere sağlık hakkını sunmakla yükümlüdür.”

Üç buçuk yıl süren yargılama sonrası kapanan dava için hekimler ve hukukçular bir basın açıklaması yaptı. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel açıklamada söz alarak, “Hekimlik kazandı, Sağlık Bakanlığı kaybetti.” dedi.Tükel şöyle konuştu:  “Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul Tabip Odası yönetimindeki arkadaşların görevden alınması için açtığı dava biraz önce mahkemece reddedildi. Bu ilk ret kararı değil daha önce Ankara Tabip Odası ve Hatay Tabip Odası’na da aynı şekilde Gezi sürecinde hekimlik yaptıkları için görevden alma davaları açılmış, reddedilmişti.

Onlar bu davayı açarken Gezi protestoları sırasında acil tıbbi yardım ihtiyacı olanlara Tabip Odası üyelerinin bu yardımı vermeleri nedeniyle bunu amaç dışı faaliyet olarak değerlendirerek bu davayı açmıştı. Gerek Türk Tabipleri Birliği yasası ve tüm hekimlik değerleri gereği hangi koşulda olursa olsun hekimler bireylere sağlık hakkını sunmakla yükümlüdür. 

Her koşulda tıbbi yardım vermeye hazır olmuşlardır olacaktır. Bunun yargılanması hekimlik uygulamasının yargılanmaya kalkmasıdır. Gezi protestoları sırasında Sağlık Bakanlığı, hekimlerin bireysel ya da Tabip Odası ile birlikte yaptıkları tıbbi müdahalelere, acil hizmetlere karşılık görevi olduğu halde bu tıbbi hizmetleri karşılamamıştır.  Görevi yerine getirmediği için aslında yargılanması gerekenler bunu yerine getirmeyenlerdir."

Davanın reddedilmesi yetmez davanın hangi gerekçeyle reddedildiğini de açıklmamalılar diyen Tükel, Sağlık Bakanlığının sadece İstanbul Tabip Odası'na değil Eczacılar Odası'na ve Diş Hekimleri Odası'da da dava açtığını, sudan sabundan gerekçelerle açılan bu davaların emsal olacağı için red kararının yetmeyeceğini, mahkemenin gerekçesi ve toplanan delillerin de hukuka uygun olması gerektiğini dile getirdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü