Anasayfa Güncel Konya Belediyesine ait iş makinesi Rakka’da; Belediye’nin açıklaması yalan çıktı

Konya Belediyesine ait iş makinesi Rakka’da; Belediye’nin açıklaması yalan çıktı

Salı, 14 Kasım 2017 16:49
Yazdır PDF

konya belediyesine ait iş makienleri rakkada 1H. Merkezi: Konya Belediyesi’ne ait iş makinesinin Rakka’da görüntülenmesine ilişkin Belediye, “İhale ile satılan araçlardan biri olabilir” dedi. HDP Başkan Yıldrım’a, iş makinesinin hangi tarihte, hangi yolla Suriye’ye geçirildiğini ve amacının ne olduğunu sordu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Rakka’da bulunan iş makinesi için “Geçmişte ihale ile satılan araçlardan biri olabilir” dedi. Belediyenin, araç üzerindeki logoyu kullanmadıklarını söylemesine rağmen, kullanılan yeni araçların Rakka’da bulunan araç üzerindeki logolar ile aynı olduğu görülüyor.

 

Konya Belediyesi’nin açıklaması yalan çıktı

ETHA tarafından Rakka’da görüntülenen Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinesine ilişkin yetkililer tarafından Cumhuriyet gazetesine açıklama verildi. Açıklamada, “Araç kapısının üzerindeki logo bizim yaklaşık 15 yıl önce kullandığımız bir logoydu. Onlar çok eski araçlar. 20-30 yıllık. Bizim öyle, araç kapısının üzerindeki gibi logomuz yok. Biz 2004 yılından beri farklı bir logo kullanıyoruz. Muhtemelen bizim eski hurdaya çıkmış araçlarımız ihale ile satılıyor. O araçlardan biri olabilir. Doğru mu, değil mi araştırıyoruz. Konuyla ilgili gün içinde resmi açıklama yapacağız” denildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yalan söylediği kısa sürede açığa çıktı. Belediyenin kullandığı yeni çöp kamyonları ile Rakka’da bulunan iş makinesinin üzerindeki logolar aynı çıktı.

 

konya belediyesine ait iş makienleri rakkada 2Konya Belediyesi’nin aracı ne amaçla Rakka’ya geçirildi?

IŞİD’den temizlenen Rakka’da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinelerinin bulunmasına ilişkin HDP Milletvekili Osman Baydemir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle, iş makinelerinin hangi tarihte, hangi yolla Suriye’ye geçirildiğini ve amacının ne olduğunu sordu.

Baydemir, “Konya Belediyesi’ne ait, üzerinde belediye logosu ve ‘Resmi hizmete mahsustur’ yazısı bulunan bir iş makinesi kenti temizleme esnasında bulunmuş ve aracın fotoğrafı gerek sosyal medyada gerekse de haber sitelerinde yer almıştır. Bir belediye aracının Rakka kentinde bulunması kamuoyunda derin bir şaşkınlığa neden olmuştu” dedi.

 

Baydemir, Yıldırım’a yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

-İddiaya konu araç hangi tarihte, hangi yolla Suriye’ye geçirilmiştir? Araç Suriye’ye açılan sınır kapılarından geçmiş ise hangi kapıdan, hangi tarihte geçiş yapmıştır?

-Aracın Suriye’ye geçirilmesinin gerekçesi nedir?

-Konya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ‘Geçmişte ihaleyle satılan araçlardan biri’ olabileceği ifade edilmiştir. Bu açıklama doğru mudur? Doğru ise araç hangi firmaya ihale edilmiştir?

-Bu araçla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

-IŞİD’in kurulduğu 2014 yılından bu yana Suriye’ye açılan sınır kapılarından kaç Türkiye plakalı araç geçiş yapmıştır? Bu araçlardan Türkiye’ye tekrar dönüş yapmayan araç sayısı kaçtır?


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü