Anasayfa Güncel İdris Baluken’e 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi

İdris Baluken’e 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Perşembe, 04 Ocak 2018 17:32
Yazdır PDF

İdris Balukene 16 yıl 8 ay hapis cezası verildiH. Merkezi: HDP Amed Milletvekili #İdrisBaluken’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davada 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

HDP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, HDP Amed Milletvekili İdris Baluken’in bugün Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasını MYK üyeleri ve milletvekilleriyle takip etti.

Baluken’e, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etme” suçlarından 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmesinin ardından kararı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “İdris Baluken’in bu cezaları hak etmek için ne yaptığını söylemek gerekirse, HDP’nin grup başkanvekilliğini yaptı, en kıymetli milletvekillerinden biri olarak siyasi faaliyet yaptı. 6 milyon iradesini Meclis’te temsil etti” dedi.

Kararı hukukun katledilmesi olarak niteleyen Kemalbay, “Bu ceza demokrasi ve barış mücadelesine duyulan bir öfkedir. Hukukun sopa olarak kullanılmasıdır. Daha önce mahkeme heyetinin oy birliğiyle tahliye dilmişti. Ancak sonradan savcı yasada yeri olmadığı halde itiraz etmişti. Sonradan çıkarılan 696 sayılı KHK bunu yasalaştırmak içindir. Biz İdris Baluken’in yanındayız. Bu karar hukuki değil siyasidir” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü