Anasayfa Güncel Kayyum Kürtçe yazıları söktü

Kayyum Kürtçe yazıları söktü

Salı, 09 Ocak 2018 09:27
Yazdır PDF

kayyum kürtçeH.Merkezi: Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediyeye atanan kayyım, Kürtçe okulların kapatılmasının ardından şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü.

Mezopotamya Ajansının geçtiği habere göre 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyım sonrası sırasıyla Kürtçe eğitim veren Nûbihara Biçûkan Çocuk Kreşi, Berîvan ve Melayê Cizîrî ilköğretim okulları kapatılmıştı. Okullar, belediye tarafından finanse edilen Kuran kurslarına dönüştürüldü. Belediye binasında birimlere asılan Kürtçe tabelaları ve Botan Dengbêj Evi'nde bulunan dengbêj fotoğraflarını kaldırtan kayyım, üzerinde dengbêj fotoğrafların olduğu tabelayı da değiştirdi. Denbêjlerin artık uğramadığı evde Cizre Musiki Derneği kuruldu. Dernek daha sonra ilgi görmediği için faaliyetlerini durdurdu.

 

Belediyede Kürtçe yasağı

Kayyımla birlikte hizmet dili Türkçeleşen belediye içerisinde çoğu personel işten atılma endişesi nedeniyle Kürtçe konuşmaktan kaçınıyor. Belediye en son DBP'li yönetim döneminde alınan şehir içi otobüslerinin üzerindeki Kürtçe yazıları söktü. Türkçe ve Kürtçe olan afişler yerine sadece Türkçe afişler asıldı.  


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü