Anasayfa Güncel Tutsak Partizan Leyla Elma’ya çıplak arama dayatması

Tutsak Partizan Leyla Elma’ya çıplak arama dayatması

Salı, 09 Ocak 2018 12:51
Yazdır PDF

tutsak partizanH.Merkezi: Hapishanelerde OHAL’le birlikte  ivmesi artan sürgün uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.

Elazığ T Tipi Hapishanesinde kimlik kartı uygulamasına karşı devrimci ve yurtsever tutsakların açlık grevini sürgün sevklerle devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta tutsak Partizan Ahmet Elma Elazığ F Tipi Hapishanesine,  tutsak Partizan  Leyla Elma ise Osmaniye T Tipi Hapishanesine sürgün edilmişti.

Osmaniye’ye sürgün edilen Leyla Elma’nın ailesinden aldığımız bilgiye göre; Leyla hapishane girişinde çıplak arama işkencesine maruz kaldı. Aile, Leyla'nın, çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için ağır şekilde darp edildiği bilgisini paylaştı.

Leyla’nın ailesine verdiği bilgide, hapishanede gardiyanlar tarafından tutsaklara ayakta ve hazırolda sayım dayatıldığı, karşı çıkanların darp edildiği öğrenildi.

Yine Ahmet Elma da ters kelepçe ile çıplak arama dayatmasına maruz kaldı.  Tekli hücrede kalan Ahmet Elma ayrıca hücrelerde suların akmadığını belirterek yaşanan hak gasplarına değindi.

Kadın tutsakların direnişini kırmak için sürgünler devrede

Diğer taraftan Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde kadın tutsaklara “kimlik kartı” dayatmasına, baskılara ve hak gasplarına karşı açlık grevine başlamışlardı. 60 günü üstünde devam eden açlık grevini kırmak isteyen hapishane idaresi tutsakları sürgün sevklere başladı.

Elazığ Hapishanesi’nde olan kadın tutsaklardan SMF dava tutsağı Dersim Konak ile ESP dava tutsağı İlke Başak Baydar Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü