Anasayfa Güncel AKP’den iç savaş hazırlığı: “Kamu düzenini bozma” tehdidi

AKP’den iç savaş hazırlığı: “Kamu düzenini bozma” tehdidi

Perşembe, 11 Ocak 2018 12:45
Yazdır PDF

kamu duzeni tehdidiH. Merkezi: Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı Adalet Reformu açıklamasının ardından, Adalet Bakanlığı'nın 27 maddelik torba yasasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Tasarıda tutuklama gerekçeleri yoruma açık bırakılırken, “Kamu Düzenini Bozma” iddiası da tutuklama gerekçesi sayılacak.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, Adalet Bakanlığı'nın tasarıda, “aynı veya daha ağır bir suçu yeniden işleme” ve “suçun işlendiği hal ve koşullar veya meydana gelen zararın ağırlığı dolayısıyla fiilin kamu düzenini önemli ölçüde bozması” bentlerinin eklenmesi oldu.

AKP’nin iç savaş hazırlığı olarak yansıyan tasarıda, toplumun muhalif kesiminin yapacağı her eylem “kamu düzenini bozma” iddiasıyla saldırı, gözaltı ve tutuklama terörüyle karşı karşıya kalacak. Sivillere cezasızlık muafiyetinin getirilmesinin ardından böyle bir tasarının hayata geçirilmesiyle “Kamu Düzenini Bozma” hali kolluk kuvvetlerinin inisiyatifine ve tehdit aracı olarak kullanmasına bırakılacak.

 

Ses ve gaz fişeği atanlara hapis

Taslağa göre; silahlı örgüt veya çete kuran, yöneten 15 yıl, örgüt ve çeteye üye olanlar 7.5 yıl hapse mahkum edilecek. Bu suçlardan mahkum olanlar denetimli serbestlikle tahliye olamayacak.

Genel güvenliği kasten tehlikeye atma”  suçunun kapsamı da değiştirildi. Ses ve gaz kapsülü atmak da suç kapsamına alındı ve cezası 2,5 yıla kadar hapis olarak belirlendi.

Suçun, kamu hizmetine tahsisli bina ya da kişilerin toplu bulundukları yerlerde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında arttırılarak, 6 yıldan 15 yıla çıkacak.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü