Anasayfa Güncel Bir mezar saldırısı daha

Bir mezar saldırısı daha

Cumartesi, 13 Ocak 2018 10:29
Yazdır PDF

Bir mezar saldırısı dahaH. Merkezi: Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan sonra Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde bulunan “İsmail Ronahi Mezarlığı” da askerler tarafından iş makineleriyle yıktırıldı. Cenazelerin yerinde olup olmadığı bilinmiyor.

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı'nın, iş makineleriyle yıktırılarak 268 cenazenin mezarlıktan çıkarılmasına tepkiler sürerken, benzer bir haber de Muş’tan geldi. 2015 yılında uçaklarla bombalanan ve içerisindeki cemevi ile birlikte tahrip edilen Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde 27 PKK'linin mezarının olduğu “İsmail Ronahi Mezarlığı”nın, 11 Ocak’ta askerler tarafından iş makineleriyle tümden yıkıldığı ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 10 Ocak gecesi Kolan köyünün etrafını saran askerler sabah saatlerinde iş makineleri ile birlikte mezarlığa girerek yıkıma başladı. 27 cenazenin yerinde olup olmadığı veya taşınıp taşınmadığı hakkında bilgi edinilemedi.

 

“Cenazelerin oradan alındığını görmedik”

İsmini vermek istemeyen bir köylü, gördüklerini şöyle anlattı: “10 Ocak gecesi köyde çok yoğun bir askeri hareketlilik gözlemledik. Köyün tüm yollarını kapattılar. Sabaha doğru ise mezarlığın yanında 2 kepçe, 2 kamyon ve mezarlıktan uzak bir noktada ise 1 ambulans gördük. İki gün boyunca oradaki tüm mezarlık yerle bir edildi. Hatta hafriyatları bile taşınarak, mezarlık tamamen yok edildi. O mezarlıktan cenazelerin götürülüp götürülmediğini bilmiyoruz. Ama ambulansa hiçbir cenazenin taşındığını görmedik. Ambulans zaten mezarlığa uzak bir yerde duruyordu. Cenazelerin çıkarılıp çıkarılmadığını, ya da oradan alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Çünkü oraya ulaşmamız şuan mümkün görünmüyor. Bu mezarlık 2014 yılında yapılmıştı.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü