Anasayfa Güncel Dev Yapı-İş: S.A’nın ateşi sizi de yakar

Dev Yapı-İş: S.A’nın ateşi sizi de yakar

Cumartesi, 13 Ocak 2018 10:51
Yazdır PDF

Dev Yapı İş S.Anın ateşi sizi de yakarH. Merkezi: Meclis önünde kendini ateşe veren işçi S.A’ya ilişkin açıklama yapan Dev Yapı-İş, “Bizleri bu koşullara mahkum ederek, sırça saraylarda yaşayan inşaat patronları şunu bilmelidir, bugün kendisine zarar veren bu öfke, yarın size de yönelecektir” dedi.

Devrimci Yapı, Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), dün Ankara’da bulunan TBMM Dikmen girişinin yaklaşık 50 metre yukarısında bulunan Meclis Hastanesi önünde üzerine benzin dökerek yakan 39 yaşındaki S.A’ya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bu ateş sizi de yakar” başlığı ile yayınlanan açıklamada, “Geçinemiyorum diyen inşaat işçisi Meclis kapısı önünde kendini yaktı. Memleketin her yanını şantiyeye çevirerek aç gözlü inşaat patronlarının arsızca büyümesini sağlayan siyasi iktidar biz işçileri ise uyguladığı ekonomik politikalar sonucu açlığa yoksulluğa ve ölüme mahkum ediyor” denildi.

 

“İnsanca bir düzen getireceğiz”

Şantiyelerde her gün yüzlerce iş kazasının yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, “En az 5 işçi kardeşimiz iş cinayetleri sonucu aramızdan ayrılıyor. Bizler karın tokluğuna çalışarak, yaşam savaşı verirken, devleti yönetenler, kendi kanun ve yasaların getirdiği haklarımızın gasp edilmesini bile görmezden gelip seyirci kalarak patronlara destek veriyorlar” diye ifade edildi. Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Bu düzen böyle gitmez. İşçilerin lehine değişmelidir. İğneden ipliğe var olan tüm ihtiyaç ürünlerine zamlar gelirken, var olan ücretlerimiz bu zamlar karşısında eriyip gitmektedir. Geçim sıkıntısının katlanarak artığı günümüzde her geçen gün daha da yoksullaşan işçiler, çaresiz olduklarını düşünerek bunalıma girmektedir. Bir çıkış yolu bulamamaktadır. Böylesi bir bunalımının ve çaresizliğin sonucu isyan eden inşaat işçisi S.A. maddi sıkıntılar yaşadığını söyleyerek, üzerine benzin dökerek, Meclis kapısının önünde kendisini ateşe verdi. Son anda alev alan kıyafetleri söndürülerek yaralanan S.A Ankara Numune Hastanesine kaldırılmıştır. Bizleri bu koşullara mahkum ederek, sırça saraylarda yaşayan inşaat patronları şunu bilmelidir, bugün kendisine zarar veren bu öfke yarın size de yönelecektir. Çaresiz değiliz. Örgütlü mücadele ile insanca çalışma koşulları ve insanca bir yaşamı yaratacak insanca bir düzen getireceğiz.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü