Anasayfa Güncel Cerattepe için toplanan imzalar Meclis’e gönderilecek

Cerattepe için toplanan imzalar Meclis’e gönderilecek

Cumartesi, 13 Ocak 2018 12:06
Yazdır PDF

823x463cc ist 13 01 2018 artvin aciklama1H. Merkezi: Artvin Cerattepe'de maden arama faaliyetlerinin sonlandırılması için 7 ilde Çevre Platformları tarafından toplanan on binlerce imza 16 Ocak salı günü TBMM'ye iletilecek. Ankara'ya gitmeden önce bulundukları kentlerde konuya dair basın açıklaması yapan çevre platformlarının bir adresi de İstanbul'daki Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Kilise Meydanı oldu.

Artvin Cerattepe'de Cengiz Holding'in maden arama faaliyetleri için açılan davanın Yargıtay tarafından Holding lehine onanmasının ardından Artvin Çevre Platformları tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya ve Sinop'ta on binlerce imza toplandı. Toplanan imzalar 16 Ocak salı günü TBMM'ye teslim edilecek.

Artvin'de maden istemiyoruz” yazan pankartların açıldığı açıklamalarda Cerattepe'de maden aramasının biran önce durdurulması çağrısı yapıldı.

Cerattepe’nin yanı sıra son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceğinin de ifade edildiği ortak açıklamalarda,  “Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir” denildi.

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasakların devam ettiğinin hatırlatıldığı açıklamalarda,  bu durumun insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellediğine de dikkat çekildi.

“Madencilik faaliyeti son bulsun”

Açıklama son olarak, “ Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz” denildi.

Açıklamalar, sloganlarla sona erdi.  


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü