Anasayfa Güncel Ödemiş’te hasta tutsaklar 18 aydır hastaneye sevk edilmiyor

Ödemiş’te hasta tutsaklar 18 aydır hastaneye sevk edilmiyor

Cumartesi, 13 Ocak 2018 13:48
Yazdır PDF

690x390cc izm 13 01 2018 odemis ttipiH. Merkezi: Ödemiş T Tipi Kapalı Hapishanesi'nden 49 kişi adına mektup gönderen Turgut Koyuncu, hapishanedeki hasta tutukluların jandarmanın tutumu nedeniyle 18 aydır hastaneye sevklerinin yapılmadığını aktardı.

Ödemiş T Tipi Kapalı Hapisahnesi'nden 49 tusak adına mektup gönderen Turgut Koyuncu, hapishanedeki hak ihlallerini anlattı. Koyuncu 18 aydır askerlerin “Keyfi ve insanlık dışı tutumlarından” dolayı hastaneye gidemediklerini dile getirdi.

Çift kelepçe, bel kemeri, saat çıkarma ve ayakkabı bağcığı çıkarma dayatmasını kabul etmediklerini ve bu nedenle hastaneye gidemediklerini belirten Koyuncu, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlara yazdıkları dilekçelere olumlu bir cevap alamadıklarını belirtirken, “Asker güvenlikten sorumludur. Ne gerekiyorsa onu yapar” cevabı aldıklarını aktardı. Adalet Bakanlığı’nın vermiş olduğu cevabın askerlerin uygulamalarını katılaştırmalarına neden olduğunu belirten Koyuncu, kendilerine hapishane idaresi ve askerler tarafından “Ya bu uygulamayı kabul edersiniz ya da hastalıklarınızla baş başa ölürsünüz” denildiğini ifade etti.

 

“Doktorların sevk yazması engelleniyor”

Hastaneye götürülmediği için kriz geçiren tutsakların olduğunu belirten Koyuncu, hapishane acil servisinde bulunan doktorların “Acilen hastaneye götürülmesi gerekiyor” dediği tutukluların da keyfi bir şekilde engellendiğini ve jandarma tarafından “Bunlar PKK’lıdır. Vatan haini teröristlerdir. Ona göre davranın” dediklerini belirtti.

Jandarmanın uyarısı nedeniyle hapishane sağlık personelinin hasta tutukluları sevk etmekten vazgeçmek zorunda kaldığını aktaran Koyuncu, hasta tutsakların durumunun her geçen gün kötüleştiğini ifade etti.

 

“Kürtçe konuşulmayacak” dayatması

Jandarmanın katıldığı her aramada koğuşların dağıtıldığını ve eşyalarının parçalandığını da aktaran Koyuncu, kitap ve dergiler ile defterlerine “Görülmüştür” mührüne rağmen “Propaganda olduğu” iddiası ile el konulduğunu yazdı. Koyuncu, Kürtçe kitaplara el konulduğu sırada “Bu ülkede tek dil vardır. O da Türkçedir. Türkçe neyinize yetmiyor. Kalkıp gidiyorsunuz bölücü yıkıcı dilde kitaplar alıp okuyorsunuz. O dil burada konuşulmayacak. O dilde kitap burada bulundurulmayacak” diye hakaretlere maruz kaldıklarını bildirdi.

Jandarmanın tutumundan dolayı her an hapishanede istenmeyen olayların yaşanma riski olduğunu belirten Koyuncu, demokratik kitle örgütleri ve insan hakları savunucularından konuya duyarlı yaklaşmalarını talep etti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü