Anasayfa Güncel Bursa’da OHAL’e karşı yüzlerce kişi yürüdü!

Bursa’da OHAL’e karşı yüzlerce kişi yürüdü!

Pazar, 14 Ocak 2018 15:00
Yazdır PDF

CIMG1523Bursa: Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağırısı ile, “OHAL Hayır, KHK’ler Kaldırılsın” şiarıyla yüzlerce kişi Setbaşında toplanarak, Heykele yürüyüş eylemi geçekleştirdi.

OHAL kaldırılsın, KHK’lar iptal edilsin! Bursa Demokrasi Güçleri” imzalı pankartı arkasında yürüyen kitle, yürüyüş boyunca, “OHAL değil demokrasi”, “faşizme karşı, omuz, omuza”, “Tek tip elbiseye hayir” vb. slogan alkışlarla Heykele gelindi. Burada Bursa Demokrasi Güçleri adına Muharrem Or basın açıklamasını okudu. Or, OHAL’in açık faşizm olduğunu belirterek, “Ülke olarak tarihimizin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz. 15 Temmuz darbe girişimini ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak nitelendiren AKP-Saray rejimi, tek adam diktatörlüğünü ve faşist rejimi inşa etmek için saldırılarına her gün bir yenisini ekliyor. Son olarak 24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan iki KHK, 18 ayıdır sürdürülen OHAL hukuksuzluğunun ülkede demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, insanca bir yaşam isteyen milyonları hedef aldığını, bu kesimlere yönelik adeta bir düşman hukuku oluşturduğunu tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır” dedi.

 

Erdoğan özlemini açıkça ifade etmektedir

Or açıklamanın devamında işe “yeni KHK’ler ile sadece ihraçlar yaşanmamış, siyasi mahkumlara tek tip elbise zorunluluğu getirilmiştir. Tek tip elbise uygulaması iktidarın kendinden olmayana nasıl bir düşmanlık beslediğinin açık ifadesidir. Bu uygulama 1980 yılından sonra 12Eylül Askeri faşist diktatörlüğü tarafından dayatılmış ve tutuklu ve hükümlülerin onurlu mücadelesi sonucu uygulanamamış ve kaldırılmıştır. Cumhurbaşkanı açıklamasında Guantanomo örneğini vermekte ve nasıl bir rejim özlemi içinde olduğunu açıkça göstermektedir” diye ifade etti.

Or açıklamanın sonunda ise, “OHAL/KHK rejimi ile örülen açık faşizme karşı emek, demokrasi ve barış mücadelesinde tek ses, tek yürek olmaya çağırıyor” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü