Anasayfa Güncel “Yaşam için, Cerattepe’den vazgeçmeyeceğiz”

“Yaşam için, Cerattepe’den vazgeçmeyeceğiz”

Pazar, 14 Ocak 2018 15:09
Yazdır PDF

artvin cerattepeBursa: Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Artvin’de de doğanın talan edilmesine karşı Artvinliler ve doğa dostlari “Yaşamak için, Cerattepe’den vazgeçmeyeceğiz” şiarı ile sürdürdükleri kampanya çalışması kapsamında dün birçok ilde eylem düzenlediler. Bu eylemlerde biri de Bursa Kent Meydanı’nda horonlar eşliğinde gerçekleştirildi, eylemde imza toplandı.

Bursa Artvin Çevre Platformu çağırısıyla Kent Meydanı’nda toplanan yüzlerce Artvinli ve doğa dostları, “Cerattepe’den asla vazgeçmeyeceğiz!” yazılı pankart açtı. Açıklamayı platformu adına Günay Demirci yaptı. Demirci “Ne yazık ki ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi bugün Artvin de, gözünü kar ve rant hırsı bürünmüş sermaye çevrelerinin saldırılarıyla karşı karşıyadır. Karadeniz’de yeşil yol projesi adı altında yaylalarımız talan edilirken, en verimli tarım alanlarımız ve onlarca köyümüz Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen santrallerle yok edilmektedir” dedi.

 

“Sadece Artvin’de değil, her yerde…”

Demirci açıklamada, “Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, 300’ü aşkın yeni maden ruhsatı ile Artvin delik deşik edilmektedir. Kısa bir süre önce Artvin’in Cerarttepe bölgesinde hukuksuz bir biçimde işletmeye açılan maden işletmesi ile 44’ü nadir bulunan ve yaklaşık 70 adedi endemik olmak üzere 800 civarında bitki türü yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakılmıştır” dedi.

Demirci konuşmasını “Bizler sadece Artvin’de değil, yaşadığımız her yerde; şehirlerde ve kırsalda kirliliğe yol açacak tesislerin kurulmasına, suların kirletilmesine derelerin kurutulmasına, ormanların, tarım alanlarının, mera ve yaylaların velhasıl tüm doğal çevrenin rant uğruna yok edilmesine karşı her türlü meşru mücadeleyi vereceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Demirci, kampanyalar ile toplanan on binlerce toplanan imzayı TBMM vermek için 16 Ocak Salı günü Ankara’da olacaklarını ifade ederek, Ankara’ya tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını dayanışmaya çağırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü