Anasayfa Güncel Berkin Elvan katledilişinin 4. yılında mezarı başında anıldı

Berkin Elvan katledilişinin 4. yılında mezarı başında anıldı

Pazartesi, 12 Mart 2018 10:38
Yazdır PDF

Berkin Elvan katledilişinin 4. yıldönümünde İstanbul Feriköy‘de bulunan mezarı başında polis ablukası altında anıldı.

berkin elvan katledilisinin 4 yilinda anildiH. Merkezi: Gezi İsyanı döneminde Okmeydanı’nda polisin hedef alarak attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan, katledilişinin 4’üncü yılında, Şişli Feriköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Polis ablukası altında geçen anmada, mezarlığa girenler üst aramasından geçirilirken, Kaldıraç üyesi İbrahim Halil Elmas gözaltına aldı. Berkin Elvan’ın mezarının başına, 16 Haziran 2013 sabahı evden çıkıp alamadan ağır yaralandığı ekmek konuldu.

 

“Bugün utanmayanlar, tarihe utanç ile geçecek!”

Anmada ilk olarak konuşan Elvan ailesi avukatı Can Atalay, “14 yaşında bir çocuğun kasten, hedef gözetilerek öldürülmesi ve ondan sonrada o çocuğun ve ailesinin miting meydanlarında yuhalatılmasının 4’üncü yılı” diyerek sözlerine başlayan Atalay, “Kimse ama kimse 14 yaşında bir çocuğunun hesabını düşmanlaştırarak görmesin. Bir delikanlıdan, bir çocuktan, bir fidandan bahsediyoruz” dedi. Atalay mezarın girişinde kurulan polis ablukasına ise şöyle tepki gösterdi: “Bugüne kadar hiçbir zaman böylesi bir polis kuşatması yaşanmadı. Hiçbir zaman polis ablukasından geçerek mezarımızın başına gelmemiştik; kapının önünde gençlerimiz gözaltına alınmamıştı, bugüne kadar annemiz, babamız aranmaya çalışılmamıştı. Bir çocuğun cenazesi üzerinden yalan söylemeye çalışanlar utanmalıdırlar; bir çocuğun cenazesini düşmanlaştırmaya çalışarak iktidara tutunmaya çalışanlar utanmalıdır. Bugün utanmayacaksalar, tarihe utanç ile geçeceklerini biliyoruz. Bu insanların talepleri basit, sadece kendi çocukları için değil, Ceylan Önkol için ve öldürülen tüm çocuklar için adalet istiyorlar.”

 

"En büyük katil en büyük koltukta"

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, 4 yıldır niçin buraya geldiğini sorusunu bir devlet yetkilisine soramadığını vurgulayarak, “ Burada boş koltuklara sesleniyorum” diyerek AKP iktidarına şöyle seslendi:

Boş koltuklarda duran insanlar o koltukları meşgul etmesinler. Gerektiği şeyleri gerektiği gibi yerine getirsinler. Diyorlar ki, bizim ülkemizde adalet var, biz bizim üzerimizdeki adaleti görüyoruz. Hem getirdiler benim çocuğumu burada toprağa verdiler, hem evimin önüne defalarca geçerek beni tarik ediyorlar ve ayrıca mezarlığa gelmişler barikat kurmuşlar; bu insanlık mı? Ben 5 yıldır bu acıyı yaşıyorum, 5 yıldır bugüne kadar hiç kimseyi incitmedim. Bizden ne bekleniyor? Başka bir çocuğumuz daha mı ölmesi gerekiyor? Bunun bedeli nedir? Bu ülkede bedel ödemekse, ödedik. Biz istiyoruz ki bu ülkede başka bedeller olmasın; başka Berkin’ler olmasın. Bu bakımdan hem buradakilere hem Ankara ‘daki yetkililere bir kez daha sesleniyorum; bugün “adalet” sarayına gidiyorum bomboş bir sarayla karşılaşıp, her gün geri dönüyorum. 5’inci duruşmayı yaşadık. Herkes biliyor, herkes görüyor, katilin kim olduğu belli, artı en büyük katil en büyük koltukta. “benim polisim destan yazdı” dedi. Benim çocuğum katili budur. Emri sen verdiysen, sensin katil. Ne zaman yargılanacak bu kişiler? Yeter benim çektiğim acı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Çocuklar büyüsün, çocuklar öldürülmesin, çocuklar şeker de yesin.

 

"16 kiloya düşen oğlumun ağırlığı omuzlarınızda"

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise, “Bu kim o zaman, çocuk değil mi? Rabia için ağladı benim çocuğumu “terörist” ilan etti. Soruyorum ben ona, 14 yaşında bir çocuk, çocuk değil mi? İsrail tarafından gözaltına alınan 17 yaşında çocuğu örnek gösteriyor, peki bu kaç yaşındadır? Bizim ülkede öldürülen çocukların sayısı artık söylenemiyor. Çocuğumun katilini versin bana, yargılasın çocuğum katilini, başka çocuklar öldürülmesin. Ama şunu unutmasın 14 yaşındaki bir çocuğu 16 kiloya düşürerek, onların omuzlarından, onların adaletine öyle bir ağırlık koydu ki, tartamazlar onlar o ağırlığı.”

Anma, “Berkin için adalet, herkes için adalet”, “ Berkin Elvan 15’inde bir fidan”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde mezar girişine yapılan yürüyüşle sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü