Anasayfa Güncel “IŞİD’li değilim, ÖSO mensubuyum” diyen sanığa tahliye

“IŞİD’li değilim, ÖSO mensubuyum” diyen sanığa tahliye

Cuma, 06 Nisan 2018 16:39
Yazdır PDF

Kayseri’de “IŞİD’e üye olmak” suçundan yargılanan tutuklu sanık Safa Sarıbek savunmasında, “IŞİD üyesi değilim, ÖSO saflarında yer aldım” dedi. Mahkeme heyeti, Sarıbek’e “örgüt üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi ama adli kontrol şartıyla tahliye etti.

ışidli değilim ösoluyum diyen sanığa tahliye

H. Merkezi: Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ne saldırı hazırlığındayken yakalanan “Zekeriya” kod adlı ve başka bir suçtan tutuklu IŞİD üyesi Oğuzhan Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu biri tutuklu, 12 sanığın yargılanmasına bugün (6 Nisan) devam edildi.

Tutuklu sanık Safa Sarıbek ile tutuksuz sanıklardan Yusuf I., Hüseyin S., Zekeriya S., Erdin S., Ahmet T., Barış E., Amir S., İbrahim S., Qosbi S., Loay S. duruşmada hazır bulundu. Haklarında yapılan suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlarını istedi.

 

“100 dolar karşılığı Türkiye’ye geçtim”

17 yaşında Kayseri’den Suriye’ye gittiğini belirten tutuklu sanık Safa Sarıbek, “Ailemi özlemiştim, yasadışı yollarla Türkiye’ye geçmek istedim. Araplar kaçakçılıktan yüksek para istediği için Azerilerin bulunduğu bölgeden 100 dolar karşılığı Darkuş bölgesinden, Hatay’ın Yayladağı ilçesine 2016 yılının Nisan ayında geçiş yaptım. İsmim Safa olduğu için kod adı vermediler. Dini eğitim aldım fakat silahlı eğitim almadım. Çatışmalara katılmadım” diye konuştu.

 

IŞİD’den askeri ve siyasi eğitim aldı

Cumhuriyet savcısı, Oğuzhan Korkmaz’ın, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamasından dolayı bu davadan reddini, ÖSO saflarında yer aldığını iddia eden Safa Sarıbek’in ise Suriye’deki çatışma bölgelerinde IŞİD’den askeri ve siyasi eğitimler aldığı gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi.

 

7 yıl 6 ay hapis cezası aldı, adli kontrol şartıyla tahliye edildi!

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Safa Sarıbek’in “örgüt üyeliği suçundan” 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Heyet, Oğuzhan Korkmaz ve tutuksuz sanık Ahmet T.’nin bu davadan derdest edilerek reddine, diğer tutuksuz sanıkların “delil yetersizliğinden” beraatlarına karar verdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü