Anasayfa Güncel Diyarbakır Hapishane Katliamı davasında yakalama kararı

Diyarbakır Hapishane Katliamı davasında yakalama kararı

Pazartesi, 09 Nisan 2018 11:48
Yazdır PDF

Diyarbakır’da 11 tutsağın öldürüldüğü, 24’ünün yaralandığı “Diyarbakır Hapishane Katliamı” davasında yapılan çağrılara rağmen mahkemeye gelmeyen 2 sanık hakkında yakalama emri çıkarıldı.

diyarbakır hapishane katliamı davasında 2 sanığa yakalama kararı

H. Merkezi: Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 24 Eylül 1996 tarihinde 11 PKK’li tutsağın demir sopa ve çubuklarla öldürüldüğü, 24’ünün yaralandığı kamuoyunda Diyarbakır Hapishane Katliamı olarak bilinen davanın yargılamasına Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Daha önce 2 kez kararı açıklanan dava, usul ve esas yönündeki eksiklikler nedeniyle Yargıtay’dan dönmüştü. 89 sanığın tutuksuz yargılandığı davada 1 sanık SEGBİS üzerinden duruşmaya katılırken, diğer sanıklar ise katılmadı. Dava, sanık Abdullah Altın’ın SEGBİS üzerinden savunma yapmasıyla başladı. Altın, Yargıtay’ın bozma ilamına diyeceği bir şey olmadığını söyledi. Ardından söz alan duruşma savcısı ve sanık avukatları davadaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

 

Yakalama kararı çıkmazsa dosyada bir ilerleme olmayacak

Bir kısım müşteki avukatı Mesut Beştaş, ifadesi alınmayan sanıkların bilinçli olarak ifade vermekten kaçındıkları için haklarında yakalama emri çıkarılmasını talep ederek, aksi takdirde dava dosyasında bir ilerleme olamayacağına dikkat çekti.

 

 

Dava Mayıs ayına ertelendi

Ara kararına açıklayan mahkeme heyeti, yapılan tebligatlara rağmen duruşmalara mazeretsiz katılmayan sanıklar Üzeyir Bal ve Mehmet Özay’ın ifadelerinin alınması için haklarında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, ayrıca duruşmaya katılmayan sanık Mehmet Hancı hakkında ise zorla getirme kararı verdi. Dava eksiklerin tamamlanması için Mayıs ayına ertelendi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü