Anasayfa Güncel Maçoğlu: Devlet Ovacık’ı ranta açmak istiyor

Maçoğlu: Devlet Ovacık’ı ranta açmak istiyor

Salı, 17 Nisan 2018 13:16
Yazdır PDF

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim’in Ovacık ileçsinde yürütülen politikalarla ilgili, devletin ilçelerini ranta açmak istediğini söyledi. Maçoğlu, “Ovacık’a yönelik hunharca bir saldırı var. Devlet burayı ranta açmak istiyor. Kapitalizm Ovacık ilçesini kendi istediği gibi tasarlamak istiyor” dedi.

 

mehmet fatih ovacik

H. Merkezi: Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sermayenin göz diktiği ilçede gerçekleştirilmek istenen projeler hakkında Mezopotamya Ajansı’na verdiği demeçte, ilçede gerçekleştirilmek istenen projelerle nelerin hedeflendiğine dair açıklamalarda bulundu. Maçoğlu, 1937-38 Dersim katliamından bu yana Dersim coğrafyası üzerinde HES ve baraj projeleri olmak üzere birçok politikanın yürütülmek istendiğini belirterek, toplumun yaşam alanlarını daraltıp göçe zorlanmak istendiğini kaydetti.

 

“Yüzde 70’i su altında kalacak”

Ovacık ilçesinde yürütülen projelerin son 2 yılda hız kazandığına işaret eden Maçoğlu, “Özelikle Konaktepe 1-2 projelerin tekrardan gündeme alınması, Ovacık ilçesinin insansızlaştırılması anlamını taşıyor. Çünkü bin 200 kodu olan bir baraj ancak buranın rakımı bin 300 yani 50-60 metreye kadar şehrin tam içine girecek şekilde bir baraj yapılmak isteniyor. Ayrıca Ovacık ilçesinin birçoğu milli park içerisinde yerini alıyor. Bu baraj ile Mili Park’ın yüzde 70’i su altında kalmış olacak” dedi.

 

“Devlet burayı ranta açmak istiyor”

Maçoğlu, ilçenin neden hedefe konduğunu ise şu sözlerle ifade etti: “Kapitalizme hizmet eden bütün devletler ve sistemler özgür olan her şeyi kendi tekeline almak isterler. Sermaye şirketleri Ovacık’taki Munzur suyunun özgür akması, doğanın onlara hizmet etmesinden haz edemiyor. Bu nedenle Ovacık’ı ranta açmak istiyorlar. Buradaki insanlara hizmet sunulmuyor. Ancak yapılmak istenen projeler ile dışardan buraya insanlar yerleştirilmek isteniyor. Ovacık’a yönelik hunharca bir saldırı var. Devlet burayı ranta açmak istiyor. Kapitalizm Ovacık ilçesini kendi istediği gibi tasarlamak istiyor.”

Maçoğlu, “Ovacığı tekeline almak isteyenlere karşı biz de toplumsal direnişi örgütleyeceğiz. Doğayı kurtarmak için Türkiye’deki bütün çevrecileri Ovacık ilçesini sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü