Anasayfa Güncel Çevre hareketlerinden Sur ve Hasankeyf için çağrı

Çevre hareketlerinden Sur ve Hasankeyf için çağrı

Cuma, 27 Nisan 2018 12:32
Yazdır PDF

Sur ve Hasankeyf için yarın eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek eylemlere çağıran çevre hareketleri, “Bütün duyarlı çevreleri ve halklarımızı bulundukları yerlerde etkinliklere katılmaya veya kendileri bulundukları noktada küçük de olsa bir eylem gerçekleştirmeye çağırıyoruz” dedi.

 

yikim sur mansetH. Merkezi: Çevre hareketleri öncülüğünde yarın Türkiye’de 7, yurtdışında ise 20 şehirde eş zamanlı olarak eylemler gerçekleştirilecek. Eylemlere katılım çağrısında bulunan kurumlar, “Sur’da Yasaklar Kalksın, Sur Yaşasın, Surlular Evine Dönsün!”, “Hasankeyf’te Yıkım ve Taşınma Dursun, Dicle Nehri Özgür Aksın!”, “Sur ve Hasankeyf’te Tarihsel, Politik, Ekolojik ve Kültürel Kırımı Durduralım!” taleplerinin kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, İstanbul Sur Dayanışması, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Munzur Özgür Aksın Meclisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hasankeyf en başta neoliberal rant politikalar ve Ortadoğu’da stratejik çıkarlar için, inşası devam eden Ilısu Barajı ve HES projesiyle yok edilmek istenmektedir. 20 yıldır büyük karşı duruş olmasına rağmen Türk hükümeti ısrarından vazgeçmemektedir. Halbuki Dicle Nehri ülkemizde ve Ortadoğu’da barışa vesile olmalıdır. Diyarbakır’ın eski kenti Sur ise 2015’de baskı siyasetine dayalı demografik yapıyı değiştirme ve rant sağlamak amaçlı Sur’un yarısı yıkıldı; ama yarısı kurtarılıp ve bütün Surlular kendi mahallelerinde dönmelidir. Bütün duyarlı çevreleri ve halklarımızı bulundukları yerlerde etkinliklere katılmaya veya kendileri bulundukları noktada küçük de olsa bir eylem gerçekleştirmeye çağırıyoruz.

Cuma saat 20.00 da #SurveHasankeyfeSesOl ve Cumartesi saat 12.00’de #SurHasankeyf2018 taglarıyla sosyal medyada olacağız. Herkese katılmayı davet ediyoruz.”

 

Türkiye’deki eylemlere ilişkin bilgi:

-       Batman Hasankeyf Seyir Tepesi’nde 12.00’da basın açıklamasının ardından Yılmaz Güney Film Festivali ilk gösterimini Hasankeyf'in direniş mücadelesinin anlatıldığı Yönetmenliğini Ali Ergül'ün yaptığı Suyun Ölüm Tarihi Petrol-İş Sendikasında 15.30’da gösterilecek.

-       Amed Sur Ulucami önündeki basın açıklamasının ardından Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde incelemeler yapılacak. Ardından şiir, müzik dinletilerinin yanı sıra belgesel gösterimleri yapılacak.

-       İstanbul Taksim Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması, İzmir’de ise Bergama Kültür Merkezi’nin önünde basın açıklamasının ardından Yortalı Barajı Altında bırakılan Allianoi Antik Kenti bölgesinde piknik düzenlenecek.

-       Van, Antalya ve Ankara’da eş zamanlı eylem ve etkinlikler planlandı.

 

Türkiye dışında eylemlerin yapılacağı ülkeler şu şekilde:

-       Almanya, Fransa, Ispanya, Katalonya, Bask Ülkesi, Yunanistan, Iran, İsveç, İngiltere, İsviçre. Bunun dışında 5 ile 10 arasında daha eylemler gerçekleştirilecek. Bu ülkeler arasında Almanya en az on şehirde gerçekleşecek eylemlerle başı çekecek.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü