Anasayfa Güncel 318. F OTURUMU | “Hasan Budak serbest bırakılsın”

318. F OTURUMU | “Hasan Budak serbest bırakılsın”

Cumartesi, 28 Nisan 2018 15:03
Yazdır PDF

318. F oturumunda yüzde 96 engelli Hasan Budak’ın serbest bırakılması istendi.

318. F OTURUMU Hasan Budak serbest bırakılsın

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturumu”nun 318. Galatasaray Meydanı’nda düzenledi. Bu haftaki eylemde 74 yaşındaki yüzde 96 engelli Hasan Budak’ın durumu anlatılarak, serbest bırakılması istendi.

Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “Hasan Budak serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Eylemde “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “İnsan hakları ile insandır”, “OHAL işkencesine son”, “Tectit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı.

 

4 hasta tutsak açlık grevine başladı

İzmir Menemen Kapalı Cezaevi’nde kalan, aralarında Engin Aktaş ve Dicle Bozan’ın da bulunduğu 4 hasta tutuklunun açlık grevine başladığının ifade edildiği eylemde, hasta tutsakların tek kişilik hücrelerde kaldığı ve yemeklerinde bulaşık teli çıktığı belirtildi. Eylemde, keyfi ve insanlık dışı uygulamaların sonlandırılması durumunda açlık grevinin sona ereceği kaydedildi. 

 

“Mahpuslar şahsında insanlık katlediliyor”

Haftanın açıklamasını İkbal Eren okudu. Eren, “Bir ülkenin insan hakları konusundaki duruşunu en net ortaya seren yerlerden biridir hapishaneler. Türkiye bu konuda deyim yerindeyse yayınlanan uluslar arası raporlarda da sicili hep kabarık. OHAL sonrasında mahpuslara yönelik hak ihlalleri ve saldırılar öylesine arttı ki ’eskiyi aratır’ hale geldiğini söylemek abanı olmaz. Bize gelen başvurularda öyle şeyler anlatılıyor ki, tek kelimeyle mahpuslar şahsında insanlık katlediliyor” dedi.

 

Budak’ın yüzde 96 oranında engelli raporu var

74 yaşındaki Hasan Budak’ın, propaganda yaptığı bahanesiyle 13 Mart 2018’de gittiği tarlasından gözaltına alınarak 15 Mart’ta tutuklandığını belirten Eren, “Şuan Diyarbakır D Tipi hapishanesinde tutulan Hasan Budak'ın ciddi sağhk sorunları bulunmaktadır; Kronik kalp rahatsızlığı, şeker, tansiyon ve KOAH hastasıdır ve bunlara ilişkin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldığı sağlık raporları da mevcuttur. Ayrıca çocuk yaşlarda geçirdiği kaza nedeniyle vücudunda ağır yanıklar oluşmuştur. Sol elini ve bacağım kullanamayan Budak'ın sol el başparmağı kesik ve diğer parmaklarını da kullanamıyor. Hatay/ İskenderun Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kurulunca, Eylül 2017'de hazırladığı raporda, Budak'ın tüm vücudunda yüzde 96 oranında fonksiyon kaybı olduğuna dair engelli raporu verilmiştir” dedi.

Eren ayrıca, 2017 yılında Hasan Budak’ın başvurduğu Diyarbakır Sulh Hukuk Mahkemesi’nin de, akıl ve beden hastalığı nedeniyle işlerini yerine getirmediğini belirterek, Budak’ın kısıtlanarak vesayet altma alınmasına karar verdiğini söyledi.

 

“Hasan Budak ve bütün hasta mahpuslar serbest bırakılsın”

Hasan Budak’ın tutsak olmasının hukuka zerrece uygun olmamasının ötesinde bir insanlık ayıbı olduğunu söyleyen Eren, “Hastalık hiçbir şekilde ve koşulda pazarlık konusu yapılamaz; bu yüzden Hasan Budak ve bütün hasta mahpuslar serbest bırakılsın” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü