Anasayfa Güncel TV10 çalışanları eylemlerini “Su akıp yatağını buluacaktır” sonlandırdı

TV10 çalışanları eylemlerini “Su akıp yatağını buluacaktır” sonlandırdı

Cumartesi, 28 Nisan 2018 16:40
Yazdır PDF

KHK ile kapatılan TV10’un çalışanları, Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri eylemlerini 82 haftasında sonlandırdı

tv10 sonH.Merkezi: Bu haftaki eylemde konuşan TV10’nun Yayın Koordinatörü Turabi Kişin, “Malları yandaşlara peşkeş çekilerek, demokrasi talebinde bulunan toplumsal kesimler ifade araçlarından yoksun bırakıldı”

Kişin,açıklamasının devamında, “Alevi toplumunun, toplumsal dayanışmanın en iyi örneklerinden biri olan lokma kültürüyle kurduğu TV10 da bu saldırı dalgasından nasibini aldı. 28 Eylül 2016 tarihinde ekranı karartılan, 4 Ekim 2016 tarihinde kapısına mühür vurulan ve 23 Şubat 2017’de de malları TMSF eliyle yandaşlara peşkeş çekilen Alevilerin Sesi TV10’la sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da da demokrasi damarının en etkili kesimi nefessiz bırakılmaya çalışıldı. Tüm başvuru ve girişimlerimize rağmen şu ana kadar hangi gerekçeyle kapatıldık bilmiyoruz. Avukatlarımızın başvurularına rağmen bize bildirilen resmi bir evrak olmadığı gibi işleyen bir hukuki süreç de yok. Hiçbir mahkeme sorumluluğu üstlenmiyor” denildi.

“Su bulduğu yatağın içinde bizde üzerimize düşeni oynayacağız”

Kişin daha sonrasında “Belki televizyonumuzu geri alamadık; ama kötü olan, yanlış olan, haksız olan birçok şeyi bu meydanda deşifre ettik” diyen Kişin, “Bizi yalnız bırakmayan Alevi toplumu ve örgütleri ülkenin gidişatına dair bu meydanda sözünü söyledi. Sivil toplum örgütleri, basın örgütleri, çevreciler, Cumartesi Anneleri, siyasi partiler ve tek tek bireyler de bu meydanda sözünü söyledi. Bir haksızlığa dikkat çekmek, Alevi toplumunun sesinin kısılamayacağını haykırmak, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların son bulmasını istemek için bu meydanda olduk. Bu eylemle murat ettiğimizi önemli oranda başardığımıza inanıyoruz” dedi.

İçerisinden geçilen süreci “karanlık” olarak tanımlayan Kişin, bu günlerin geride bırakılacağına inandığı vurgulayarak, “Su akıp yatağını bulacaktır. Biz Alevi gazeteciler de bu yatağın içinde üzerimize düşen rolü oynayacağız” diye konuştu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü