Anasayfa Güncel 1 Mayıs 1996'da katledilenler için anma

1 Mayıs 1996'da katledilenler için anma

Pazartesi, 30 Nisan 2018 09:54
Yazdır PDF

1 Mayıs 1996'da Kadıköy'de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent'i Kadıköy Belediyesi otoparkı önünde dün (29 Nisan) anıldı.

1996da kaledilenler için anmaH.Merkezi: İstanbul 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs 1996'da Kadıköy'de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent'i Kadıköy Belediyesi otoparkı önünde andı.

Anmaya HDP Milletvekili Lezgin Botan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko, ESP ve çok sayıda kişi katıldı.

Anmada saygı duruşunun ardından, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 1 Mayıslarda katledilenleri anmak için bugün bir kez daha alanlarda olduklarını belirterek, Türkiye'yi yönetenlerin, katliamlarla yüzleşmediğini söyledi.

Bozgeyik, Bizler, katliamları yapanların değil de özellikle katliama uğrayan işçi, emekçilerin ve yoldaşlarının yargılandığı bir süreci de hep birlikte yaşadık. Türkiye yeniden bir seçim sürecine evirildiği 24 Haziran'a hazırlanıyor. Kamu emekçileri, Türkiye'deki emek ve demokrasi güçleri olarak bir kez daha belirtmek istiyoruz ki özellikle yeni seçilecek demokratik siyasete, parlamentoya önemli bir görev düşmektedir. 1 Mayıs, Sivas, Çorum, 10 Ekim, Suruç, Diyarbakır katliamlarını yapanların açığa çıkartılması için büyük çaba göstermeliler. Türkiye'de yeni dönemde gerçeklerle yüzleşme ve bir adalet komisyonu kurularak bir an önce bu katliam suçlularının açığa çıkartılması gerekiyor. Bizler işçiler ve emekçiler olarak, bu katliamlar aydınlatılana, suçlular yargı önüne çıkartılana kadar bu taleplerimizi haykıracağız diye kaydetti.

Anma, Albayrak, Odabaş ve Levent'i katledildiği yere bırakılan karanfillerin ardından sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü